KIA zvažuje výrobu elektromobilov v Európe. Slovensko je v hre

0

Šéf spoločnosti Kia Europe hovorí, že kórejská automobilka vyhodnocuje možnosti výroby elektromobilov v európskom regióne. Jediná jej továreň na starom kontinente pritom stojí na Slovensku.

Emilio Herrera, šéf Kia Europe, pre Autonews povedal, že produkcia elektromobilov priamo v Európe by minimalizovala riziko prerušenia dodávok týchto vozidiel v rámci regiónu. Dodáva, že sa neobáva nízkeho dopytu, nakoľko predaje elektrických vozidiel v Európe prudko stúpajú.

Problémom je ponuka, nie dopyt

Podľa Herreru mohla Kia predať viac vozidiel Soul EV, ak by neexistovali žiadne obmedzenia dodávok z výrobného závodu v Južnej Kórei. „Dnes nie je našim problémom to, či môžeme tieto autá predať, ale koľko ich dostaneme z Kórey,“ dodal.

Kia pritom minulý rok predala na starom kontinente viac elektrických ako spaľovacích verzií modelu Soul. Nová generácia tak bude v Európe dostupná už len s elektrickým pohonom. Jej cena nás však nepotešila. Výrobca ju zrejme prispôsobil predpokladanému dopytu a ponuke.

Výroba elektromobilov aj batérií v SR?

Šéf Kia Europe ďalej hovorí, že ich dodávatelia batérií, LG Chem a SK Innovation, hľadajú možnosti výroby v Maďarsku, Českej republike a na Slovensku. Minister hospodárstva SR Peter Žiga sa pritom nedávno vyjadril, že štát rokuje s výrobcami batérií do elektromobilov, ktorí pochádzajú z Japonska, Južnej Kórey a Číny, o závode na Slovensku.

To, v spojitosti s tým, že žilinský závod Kia Motors Slovakia je jedinou továrňou automobilky v Európe, celkom nahráva možnosti, že Kia by mohla svoje elektromobily vyrábať práve v Žiline. Tu sa bude pritom produkovať aj plug-in hybridná verzia modelu Ceed či chystaný crossover/SUV derivát tohto modelu. Uvažuje sa tiež o plug-in hybridnom Sportage-i.

Premiér Peter Pellegrini pritom avizoval, že naša vláda je pripravená podporiť výrobu technologicky vyspelých automobilov. Takže automobilke Kia by sa mohlo oplatiť rozšírenie výroby práve na Slovensku, pričom tým by sme si zrejme zaručili výrobu áut Kia v dlhodobom horizonte, nakoľko je jasné, že budúcnosť tohto priemyslu, od ktorého je SR veľmi závislá, je práve v elektrických automobiloch.

A aké elektromobily by sa mohli eventuálne vyrábať na Slovensku? Kórejci majú aktuálne vo svojom portfóliu 2 modely, a to Kia e-Soul a Kia e-Niro. Do úvahy ale samozrejme prichádzajú aj úplne nové modely.

Zdroj titulnej fotografie: Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia chystá množstvo elektrifikovaných áut. Vrátane elektromobilov
Ministerstvo hospodárstva SR rokuje aj o výrobe batérií do elektromobilov
Nové elektromobily Hyundai a Kia by mali byť dostupnejšie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár