Kia chystá množstvo elektrifikovaných áut. Vrátane elektromobilov

0

Prevádzkový riaditeľ automobilky Kia, Emilio Herrera, oznámil urýchlenie stratégie v oblasti elektromobility. Môžeme sa tak tešiť na väčší počet elektrifikovaných modelov, ktoré prídu na trh podstatne skôr.

Elektrifikované portfólio kórejského výrobcu aktuálne zahŕňa kompaktné SUV Kia Niro, ktoré je dostupné v hybridnom, plug-in hybridnom aj plne elektrickom variante (Kia e-Niro), menší elektrický crossover Kia Soul EV, ktorého 2. generácia príde na trh v tomto roku, ako aj plug-in hybridný sedan a „kombík“ strednej triedy Kia Optima Plug-in Hybrid.

A s tým sa Kia nemieni ani zďaleka uspokojiť. Jedným z dôvodov sú prísnejšie emisné limity, ktoré začnú platiť v Európe od roku 2021, ako aj prechod z testovacieho cyklu NEDC na WLTP. Jeho dôsledkom sa zvýšili priemerné emisie flotily kórejskej automobilky o 8 až 10 %. Urýchlenie elektrifikácie je tak v podstate nevyhnutnosťou, aj keď Kia dosiahla viac ako 10% podiel elektrifikovaných vozidiel v rámci svojich minuloročných európskych predajov.

Začiatkom minulého roka Kia avizovala, že do roku 2025 bude mať v portfóliu 16 elektrifikovaných modelov. Aktuálne Emilio Herrera hovorí, že v rámci spomínaného urýchlenia elektrifikácie ponúknu do roku 2022 až 19 e-modelov.

Úplne nový elektromobil

6 z týchto modelov má byť plne elektrických, 6 plug-in hybridných, 6 hybridných (vrátane mild-hybridov) a jeden poháňaný palivovými článkami na vodík. Takže sa máme na čo tešiť. Úplne nového elektromobilu, postaveného na novej platforme určenej špeciálne pre tento druh vozidiel, sa pritom dočkáme pravdepodobne už budúci rok.

Plug-in hybridy zo Žiliny

Tento rok príde na trh mild-hybridný model Sportage s 2-litrovým dieselovým motorom. Od budúceho roku by sa mali dočkať mil-hybridného variantu aj všetky verzie modelu Ceed. Všetky nové modely budú následne dostupné aj s elektrifikovanom pohonom.

Ceed dostane navyše aj plug-in hybridnú verziu, ktorá sa bude vyrábať podľa marketingového šéfa Artura Martinsa v žilinskom závode. Ten pritom hovorí aj o možnej plug-in hybridnej verzii modelu Sportage. Herrera zas dodáva, že zvažujú aj plne elektrický variant modelu Ceed. Podľa neho rozhodne v tejto súvislosti trh.

Zdroj: Autonews, titulná ilustračná fotografia (Kia Niro EV Concept): Kia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nemecká cenovka modelu Kia e-Niro naznačuje tú slovenskú
Automobily Hyundai a Kia budú vybavené 3 typmi solárnych striech
Robert de Niro bude tvárou kampane na elektromobil Kia e-Niro

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár