Kia onedlho predstaví nové menšie elektromobily. Vyrábať by sa mohli aj v SR

7

Kia aktuálne avizuje „Deň elektromobilov“, na ktorom predstaví svoju víziu a stratégiu pre vozidlá s plne elektrickým pohonom. Medzi nimi budú aj úplné novinky, ktoré by mali patriť medzi cenovo dostupnejšie modely. Je pritom pravdepodobné, že niektoré z nich sa budú vyrábať na Slovensku.

Automobilka Kia dnes oznámila, že 12. októbra prebehne jej podujatie „EV Day“, čiže „Deň elektromobilov“, a to doma v Južnej Kórei. Z tohto podujatia sa má pritom stať každoročná tradícia. Slúžiť bude na predstavenie vízií a stratégií značky v oblasti elektromobility, nových modelov a konceptov, ako aj súvisiacich technológií.

Na prvom ročníku pritom detailne spoznáme chystanú novinku Kia EV5, čo je kompaktné SUV, ktoré sa zaradí do segmentu C. Kórejci tiež avizujú predstavenie dvoch menších koncepčných elektromobilov. Aj keď o týchto modeloch vo svojej aktuálne tlačovej správe bližšie nič nehovorí, jedným z nich by mohol byť model, ktorý sa už testuje na európskych cestách a ktorý novinári označujú ako Kia EV4 alebo EV3.

To, že by mohlo ísť o tento model, naznačuje aj zverejnená upútavka. Konkrétne druhý model sprava v rámci tejto upútavky, ktorý sa javí ako moderný nástupca modelu Soul. Úplnou záhadou je zatiaľ druhý model zľava. Ten pritom pôsobí ako subkompaktný športovejšie strihnutý crossover.

kia elektromobily

Zdroj: Kia

Zrejme „Made in Slovakia“

V prípade týchto úplných noviniek je tiež zaujímavé, že by sa mohli vyrábať na Slovensku. Predstavitelia Kie v apríli v rámci svojho plánu pre Európu uviedli, že sa na starom kontinente budú lokálne vyrábať malé a stredne veľké elektromobily.

„Malé a stredne veľké elektromobily“ sa tiež spomínali v správe z konca minulého roku, a to v súvislosti s ich výrobou v slovenskom závode spoločnosti Kia, ktorý sa nachádza pri Žiline. A o výrobe menších elektromobilov Kia na Slovensku od roku 2025 informoval v júni aj Autocar.

Takže o to viac sme zvedaví na tieto elektromobily. Môžeme totiž očakávať, že tie by mali byť cenovo dostupnejšie a „masovejšie“, čím by si mohla továreň pri Žiline zabezpečiť svoju budúcnosť aj v ére elektromobility. A to je pre našu ekonomiku, ktorá je do značnej miery závislá od automobilového priemyslu, veľmi dôležité.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia testuje aj menšie elektro-SUV „EV4“ a doma predstavila svoj najlacnejší elektromobil
Citroën e-C3 by mohol stáť od 22 000 – 23 000 €. Jeho prototypy sa už testujú na cestách
Čínska cena Kie EV5, ktorá príde tiež do Európy, má byť agresívna aj na tamojšie pomery
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Vyrábajte si to pre Kóreu. Možno si ich pár niekedy kúpime, keď budú dobré.
    My sme si vedeli vyrobiť „povozy“ sami a znova to zvládneme.
    30 rokov marazmu nás dostalo na hranu existenčnej priepasti – vďaka super uznávaným svetovým ekonómom. Ďakujem, za mňa stačí. Ukázali ste mi dosť.

Pridajte komentár