Kia ponúkne elektromobil s dojazdom cez 500 km a 20 min nabíjaním

7

Automobilka Kia predstavila svoju stratégiu, ktorá sa zameriava na elektrifikáciu, konektivitu a autonómiu. Svoj prvý „dedikovaný“ elektromobil, ktorý ponúkne dojazd cez 500 km a 20 min nabíjanie, uvedie na trh budúci rok. Do roku 2025 pritom chystá celkovo 11 elektrických modelov.

Predstavená stratégia značky Kia nesie meno „Plan S“, pričom jej cieľom je vydobytie vedúceho postavenia v oblasti elektrifikácie. To spolu s diverzifikáciou podnikania kórejskej automobilky „zhltne“ do roku 2025 celkovo 25 miliárd $ (cca 22,5 miliardy €).

Plan S načrtáva preventívny a podnikový posun spoločnosti Kia od obchodného systému zameraného na motory s vnútorným spaľovaním smerom k sústredeniu sa na elektrické vozidlá a prispôsobiteľné riešenia mobility,“ uvádza Kia vo svojej tlačovej správe.

11 elektrických vozidiel do roku 2025

Od budúceho roka do roku 2025 pridá kórejská automobilka do svojho portfólia 11 elektrických modelov, vrátane SUV a MPV. Plne elektrické modely budú pritom postavené na novej platforme, ktorá bola vyvinutá špeciálne pre tento druh vozidiel.

Prvý „dedikovaný“ elektromobil

Prvý z nich uvedie Kia na trh v roku 2021. Pôjde tak o prvý „dedikovaný“ model, teda model, ktorý bol od základov vyvinutý ako elektromobil, keďže modely e-Niro a e-Soul vychádzajú z „multifunkčných“ platforiem.

Nový elektromobil by mal byť odvodený z konceptu Imagine, čo v decembri naznačil aj Emilio Herrera – COO Kia Europe. Aktuálne Kia informuje, že tento crossover ponúkne dojazd cez 500 km a podporu rýchlonabíjania, ktoré umožní nabitie vozidla za 20 min.

Tento model tak s najväčšou pravdepodobnosťou vyrastie na sľúbenej 800-voltovej architektúre. Do značnej miery by mal byť teda schopný využiť potenciál ultra-rýchlych nabíjacích staníc spoločnosti Ionity (až 350 kW), ktorej najnovším členom je koncern Hyundai Motor Group (značky Hyundai, Kia, Genesis…).

Ďalšie súčasti stratégie „Plan S“:

 • popularizácia elektrických vozidiel,
 • 6,6 % podiel na trhu s e-autami do roku 2025,
 • predaj 500 000 batériových elektromobilov a 1 000 000 „eco-friendly“ vozidiel do roku 2026,
 • „prijatie vývojového systému pre architektúru elektrických vozidiel“,
 • či vytvorenie inovatívneho systému predaja e-áut.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na Slovensku by sa mohli vyrábať ďalšie elektrické modely KIA a elektromotory
Kia chce premeniť model Picanto na cenovo dostupný elektromobil
„Žilinská“ Kia Ceed Plug-in hybrid dostala 1. cenovku. Je drahšia ako Superb iV

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

 1. KIA a Hnůjadj do toho chtějí pořádně šlápnout. Výmluvy BMW, Mercedesu a dalších němců, „že to nejde ekonomicky vyrobit“ začnou být víc a víc trapné.

  • Ale ved maju uz teraz auta (Kona/eNiro/Esoul) co maju EPA 410km. Trosku zlepsia baterky a bude 500. Uz s nimi aj tak dlho nehybali. A terajsie dobijaju na 80% pri 72kW za 54min. Etron/tesla dobija v pohode 150kW. Trosku si upracu este v baterke a bude to dobijat aj za 20min. 🙂 Ja to beriem ako ocakavany krok. Ak nie u nich, tak im Tesla utecie z dohladu este viac 🙂
   Akurat ma prekvapuje ako mohli v Hyindai dokazit tak noveho Ioniqa 2020 – ze je DC dobijanie pomalsie ako pri starom. Fajn ze si dobijem novu kiu za 20 min, ked bude predomnou stat IONIQ 2020 🙂

 2. Hyundai Motor:
  „Stanovila si tiež ambiciózny termín do roku 2025, aby sa zaradila medzi troch najlepších svetových výrobcov batériových a palivových článkov, s ročným predajom 670 000 elektrických vozidiel vrátane 560 000 automobilov na báze batérií.“
  …euters.com/article/us-hyundai-motor-investment/hyundai-motor-eyes-thrust-on-electric-vehicles-in-52-billion-investment-plan-idUSKBN1Y805…

Pridajte komentár