„Slovenská“ Kia plánuje výrobu nového elektromobilu segmentu C

4

Strategický plán automobilky Kia počíta s výrobou nového plne elektrického modelu v slovenskom závode Kia Motors Slovakia. Išlo by tak o prvý elektromobil značky „Made in Slovakia“, resp. „Made in Europe“.

Vo výrobnom závode automobilky Kia, ktorý leží neďaleko Žiliny v Tepličke nad Váhom, sa už vyrábajú elektrifikované modely Kia Sportage (mild hybrid), Ceed SW (plug-in hybrid) a XCeed (plug-in hybrid).

Šéf Kia Europe Emilio Herrera v septembri minulého roka povedal, že zvažujú aj plne elektrickú verziu svojho „kompaktu“ Ceed. Slovenský závod sa nám pritom javil ako vhodné miesto pre jeho výrobu. No a zdá sa, že tento elektromobil sa bude naozaj vyrábať pri Žiline.

Ceed novej generácie?

Prezident spoločnosti Kia Motors Slovakia, Kyong-Jae Lee, pre Trend aktuálne povedal, že na Slovensku plánujú vyrábať plne elektrický model. Denník N na základe informácií portálu Trend dodáva, že má ísť o vozidlo segmentu C. A práve do neho sa Kia Ceed radí.

Prvý „žilinský“ elektromobil by sa mal vyrábať od roku 2024, takže ak pôjde o model Ceed, elektrická verzia s najväčšou pravdepodobnosťou vzíde z jeho ďalšej generácie. Spomínaný elektrický model je pritom súčasťou strategického plánu automobilky Kia, ktorý bol predstavený minulý mesiac.

Kia chystá 11 elektromobilov

V rámci svojho strategického plánu má Kia do roku 2025 v celosvetovom meradle ponúknuť 11 elektromobilov, a to v rámci rôznych segmentov – vrátane „osobných automobilov, SUV a viacúčelových vozidiel (MPV)“.

A do roku 2026 chcú dosiahnuť celosvetový predaj 500-tisíc elektromobilov ročne a na európskom trhu v rovnakom období cielia métu, v rámci ktorej by elektrické vozidlá predstavovali viac ako 20 percent všetkých predaných vozidiel značky Kia na starom kontinente.

Ešte pre „žilinským“ elektromobilom by sme sa mali dočkať minimálne e-modelov Kia Imagine, Picanto EV či „lacnej“ mestskej 4-kolky kategórie L6/L7.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia plánuje aj „lacný“ mini-elektromobil pre mestské využitie
Elektrický crossover značky Kia ponúkne zrýchlenie „super-auta“
V SR bola spustená výroba plug-in hybridu Kia XCeed. Poznáme jeho cenu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. „Išlo by tak o prvý elektromobil značky „Made in Slovakia“, resp. „Made in Europe“.“

    Zavádzajúce ak nie rovno klamlivé tvrdenie. Na Slovensku sa už vyrábajú minimálne 2 elektromobily: VW e-Up a Peugeot e-208…

Pridajte komentár