Ruská spoločnosť Kalašnikov predstavila ďalší elektromobil

3

Výrobca slávneho samopalu AK-47, ruská spoločnosť Kalašnikov, predstavila svoj ďalší plne elektrický automobil. Tentokrát však nemá ísť o „konkurenta Tesly“. Kalašnikov Ovum UV-4 je totiž malým mestským vozidlom.

Po motocykli, trojkolke a „kombíku“ CV-1 je Ovum UV-4 ďalším elektromobilom od ruského koncernu Kalašnikov. Najnovší model má byť pritom vhodný pre taxi služby. Vychádza z 3-kolky Ovum 2, ktorú používala polícia počas majstrovstiev sveta vo futbale, ktoré sa konali minulý rok v Rusku.

Špecifikácie

4-dverový mestský elektromobil so 4 miestami na sedenie disponuje rozmermi 3,40 x 1,50 x 1,70 m a hmotnosťou 650 kg. Elektromotor s výkonom 50 kW dokáže vozidlo rozpohybovať na maximálnu rýchlosť 80 km/h, pričom o brzdenie sa starajú 4 kotúčové brzdy.

Podľa Ecomento by mal mať tento ľahký elektromobil relatívne slušnú efektivitu, keďže jeho 13,2 kWh batéria má zabezpečiť dojazd 150 km na jedno nabitie.

Ovum UV-4 je vybavené „digitálnym kokpitom“ či klimatizáciou. Podľa výrobcu je vozidlo mimoriadne nenáročné na údržbu. Sľubuje tiež vysokú úroveň bezpečnosti, pričom zdôrazňuje, že v prípade nehody existuje len malé riziko vzniku požiaru.

Kalašnikov chce konkurovať aj Tesle

Ako sme už spomínali, Ovum UV-4 nie je jediným elektromobilom, ktorý predstavila spoločnosť Kalašnikov. Z tých predchádzajúcich asi najviac zaujal elektrický koncept CV-1, o ktorom riaditeľka komunikácie povedala nasledovné: „Chystáme sa konkurovať spoločnosti Tesla, pretože je to úspešný projekt v oblasti elektrických automobilov. Očakávame, že s ňou budeme minimálne držať krok.“

Koncept prvého „konkurenta Tesly“ z dielne Kalašnikova má po dizajnovej stránke vychádzať z modelu IZh 2125 Kombi, čo je vlastne modernizovaná verzia „Moskviča“ zo 70. rokov. Pod jeho kapotou sa má nachádzať elektromotor s výkonom 220 kW, vďaka ktorému má zrýchliť z 0 na 100 km/h za 6 sekúnd. Nešpecifikovaná batéria má zabezpečiť dojazd 350 km.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Rusi chcú už čoskoro ponúknuť najlacnejší elektromobil na svete
Česi pracujú na ďalšom elektromobile. Tento bude mať vymeniteľné batérie
Unikátny estónsky retro-elektromobil je dostupný na pred-objednávku

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

Pridajte komentár