Joe Biden má byť prínosom pre Teslu a celkovo pre elektromobilitu

6

Budúci nový prezident USA, Joe Biden, sa orientuje aj na oblasť klímy, pričom podporuje prechod smerom k elektromobilite. Jeho klimatický plán, predstavený ešte pred voľbami, zahŕňa celkové investície vo výške 2 bilióny $. Ťažiť by z neho mali aj elektrické vozidlá, ich výrobcovia, vrátane spoločnosti Tesla a elektromobilisti.

Americké portály, ktoré sa zaoberajú životným prostredím a elektromobilitou, sa zhodujú, že pre tieto oblasti je zvolenie Joea Bidena dobrou správou. Rovnakého názoru je napr. aj únia vedcov The Union of Concerned Scientists či Sierra Club, ktorí hovoria o výhre pre vedu, resp. najsilenejšej platforme na podporu klímy.

Podľa tohto plánu chce Biden obnoviť prísnejšie pravidlá súvisiace s emisiami a spotrebou palív, ktoré zaviedla Obamova administratíva a ktoré „zvoľnila“ Trumpova administratíva.

Dotácie opäť aj na elektromobily Tesla a GM

Vďaka Bidenovi by tiež mohol byť rozšírený tzv. federálny daňový kredit na elektromobily. Ten sa aktuálne vzťahuje na prvých 200 000 predaných vozidiel výrobcu. Zákazníci spoločnosti Tesla a GM tak už nemajú nárok na túto dotáciu vo výške 7 500 $, ktorá sa s pribúdajúcimi predajmi kráti až na nulu.

Podľa minuloročného návrhu by sa tento stimul mal rozšíriť na prvých 600 000 vozidiel. Navrhnuté však bolo aj jeho zníženie na 7 000 $ či obmedzenie nárokovateľnosti podľa príjmu domácnosti. Uvidíme, s čím presne príde v tomto smere Biden, každopádne Tesla a GM, ako aj zákazníci týchto spoločností by mohli mať radosť.

V klimatickom pláne sa tiež uvádza prechod kompletnej školskej autobusovej flotily (okolo 500 000 vozidiel) k bezemisným vozidlám vyrobeným v USA, a to v priebehu 5 rokov. Elektromobilistov tiež poteší plán na vybudovanie nových nabíjacích staníc v počte minimálne 500 000.

Financovanie výroby e-vozidiel

Z Bidenovho víťazstva by tiež mohli ťažiť výrobcovia elektrických áut, vrátane osobných a nákladných, ako aj lietadiel, ktorí sa chystajú zaviesť produkciu či rozširovať súvisiace kapacity. Výstavba a prestavba závodov na ich výrobu by totiž mohla byť financovaná či čiastočne podporená štátom. A podpora by sa mala týkať aj malých či začínajúcich e-mobility spoločností ako napr. Lucid, Rivian, Lordstown či Bollinger.

Ostáva teda dúfať, že sa Bidenovi podarí naplniť svoje plány. Určite sa však nájde mnoho takých, ktorí budú proti. Takže nič jednoduché ho zrejme nečaká ani v tejto oblasti.

Zdroj: Green Car Reports, titulná fotografia: Gage Skidmore/Flickr (CC BY-SA 2.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobily by mohli byť v rámci EÚ oslobodené od DPH!
Chystané dotácie na elektromobily v SR: Väčší balík peňazí, nižší príspevok
Nóri kupujú elektromobily najmä z ekonomických dôvodov, uvádza EV Norway

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

6 komentárov

Pridajte komentár