Zakladá Jaguar Land Rover podznačku Road Rover, ktorá prinesie „slovenské“ elektromobily?

0

Automobilka Jaguar Land Rover požiadala o registráciu ochrannej známky „Road Rover“. Niektoré britské médiá tak predpokladajú, že môže dať meno novej „podznačke“ koncernu. Tá by mohla priniesť nové „cestné“ elektrické modely. Vyrábať by sa mohli pritom aj na Slovensku.

Názov Road Rover nie je žiadnou novinkou, keďže automobilka Land Rover vyvíjala rovnomenný model už v 50. rokoch minulého storočia. Vzniklo dokonca viacero prototypov, ktoré sa však do výroby napokon nedostali. Stali sa však základom pre vznik legendárneho modelu Range Rover.

Most medzi Roverom a Land Roverom

Road Rover z 50. rokov mal byť akýmsi mostom medzi vtedajšími cestnými modelmi Rover a offroadmi Land Rover. Dnes by sa z Road Roveru mohla vykryštalizovať nová „podznačka“ koncernu Jaguar Land Rover, ktorá by ponúkala rovnako prémiové modely ako Range Rover, avšak primárne zamerané na jazdu po bežnej ceste.

Luxusný elektrický sedan či „allroad“

Magazín Autocar hovorí o nových modeloch Road Rover ako o hotovej veci. Prvý model by mal konkurovať svojim luxusom napríklad Mercedesu triedy S, má však ponúknuť aj istú dávku terénnych schopností. Pod kapotou má ukrývať elektrický pohon, ktorý zabezpečí nadštandardnú dynamiku.

Pohon z Jaguaru I-Pace?

Hovorí sa o zrýchlení z 0 na 60 mph (97 km/h) pod 5 sekúnd, pričom dojazd vozidla by mal byť minimálne 480 km. My očakávame, že by mohol byť prvý Road Rover vybavený rovnakým alebo veľmi podobným pohonom ako koncernový elektromobil Jaguar I-PaceDebutovať by mal na budúcoročnom autosalóne v Los Angeles, pričom sa očakáva cena 90 000 libier (vyše 100 000 €) za top verziu.

Konkurent pre Audi Allroad?

Magazín Autoexpress zas špekuluje, že model Road Rover by mohol byť akýmsi „Kombi-crossoverom“, ktorý by konkuroval napríklad Audi A6 Allroad, Volvo V90/60 Cross Country či Mercedes-Benz E All-Terrain.

Prečo na Slovensku?

Ak by sa nakoniec nejednalo len o nepodložené špekulácie väčšinou dobre informovaných britských magazínov, bolo by pomerne logickým krokom, že by sa tento zbrusu nový model vyrábal na Slovensku. Veď rozostavaný výrobný závod sa dá jednoduchšie optimalizovať pre výrobu nového modelu, navyše koncern pripúšťa, že sa v Nitre budú vyrábať aj elektromobily.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Jaguar I-Pace dostal slovenské ceny. Má Tesla Model X problém?
Na Slovensku by sa mohli vyrábať elektromobily značky Porsche
Nový “slovenský” Peugeot 208 dostane 2 elektrické verzie, vrátane športovej

Zdroje: Autocar, Autoexpress

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár