Elektromobily sa budú vyrábať aj v Nitre, avizuje automobilka Jaguar Land Rover

4

Automobilka Jaguar Land Rover aktuálne oznámila, že jej slovenský závod v Nitre čaká transformácia, ktorá prinesie aj výrobu elektromobilov. Tým si táto továreň môže zabezpečiť budúcnosť z dlhodobého hľadiska.

Jaguar Land Rover (JLR) už skôr oznámil, že spúšťa svoju transformáciu smerom k elektromobilite. A aktuálne, pri príležitosti osláv 5. výročia závodu v Nitre, táto britská automobilka patriaca pod indický koncern Tata prostredníctvom tlačovej správy oznámila, že nitrianska továreň bude vyrábať aj elektromobily.

„S potešením oznamujem, že náš fantastický, najmodernejší závod v Nitre bude toto desaťročie vyrábať elektrické vozidlá ako súčasť našej stratégie elektrifikácie. Ide o vyjadrenie dôvery 5 000 kvalifikovaným a oddaným ľuďom závodu. Demonštrujeme tým kľúčovú úlohu závodu Nitra, s jeho vysokou produkciou.“ uviedla Barbara Bergmeierová, šéfka priemyselných operácií JLR.

Závod na Slovensku, ktorý aktuálne vyrába modely Land Rover Defender a Discovery (doteraz sa vyrobilo 365 000+ ks), sa tak stane súčasťou stratégie Reimagine, v rámci ktorej JLR uvedie na trh 9 nových elektromobilov do roku 2030.

Spoločnosť Jaguar Land Rover tiež potvrdila, že v priebehu 5 rokov investuje prevažne do elektrifikácie pôvodných aj nových značiek Range Rover, Defender, Jaguar a Discovery 15 mld. GBP (cca 17 mld. €), pričom do roku 2039 sa chce stať spoločnosťou s nulovou uhlíkovou stopou.

Plány JLR v oblasti elektromobilov

Spoločnosť JLR už skôr oznámila, že jej budúce elektromobily vyrastú na nových platformách EMA (pre SUV modely strednej triedy) a JEA (pre elektromobily značky Jaguar), ako aj súčasnej platforme MLA, ktorá umožňuje stavbu vozidiel so spaľovacími motormi a tiež hybridným a plne elektrickým pohonom.

Čo sa týka plne elektrických modelov, JLR avizuje Range Rover, na ktorý začne prijímať predobjednávky koncom tohto roka. Ten by mal vyrásť na platforme MLA, čo by znamenalo, že to nebude dedikovaný elektromobil. Takým sa však stane „SUV strednej veľkosti“ patriace do rodiny Range Rover, ktoré sa začne vyrábať v roku 2025.

Pod značkou Jaguar sa dočkáme 3 elektromobilov na báze platformy JEA. Prvým z nich má byť štvordverové GT s dojazdom 700 km, ktoré má byť historicky najvýkonnejším modelom značky. Do predaja sa má dostáť budúci rok a k prvým zákazníkom v roku 2025. Jeho cena má začínať na cca 100 000 GBP (cca 115 000 €).

Podľa oficiálnej správy z apríla sa budú tieto elektromobily vyrábať vo Veľkej Británii. Takže závodu v Nitre by mali byť pridelené jedny z nasledujúcich plne elektrických modelov. Aké, spoločnosť zatiaľ neprezradila.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia chystá ešte menší a lacnejší elektromobil EV2. Vyrábať sa má na Slovensku
Citroen predstavil elektromobil e-C3 s cenou 19 990 / 23 300 € „Made in Slovakia“
Slovenský retro elektromobil „Rodster“ sa pripravuje na výrobu
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Dávajte to hneď našim Indoslovákom. Tí to ocenia.
    Za hliník dostanú v šrote podstatne viac ako za oceľ.
    Inak je to nepoužiteľné… Alebo s tým odíďte na ten váš ostrov, tam to možno postačí.

  2. ono je len o tom, ze ak chce tato automobilka prezit, musi sa transformovat na elektromobilitu..a ci prezije, ukaze cas…skor nie, su prilis pozadu

    • Takto sú na tom mnohé „klasické“ automobilky! Kto neprežije, kto prežije, a kto „vyrastie“ ukáže až čas! Ja nikomu z nich neželám krach, lebo v rozmanitosti je aj konkurencia. Moje požehnanie dostali, a teraz sa musia snažiť sami! 🙂

Pridajte komentár