Jaguar Land Rover urýchľuje elektrifikáciu a chystá elektromobily s dojazdom až 700 km

1

Spoločnosť Jaguar Land Rover zgrupujúca britské značky Jaguar a Land Rover (vrátane modelov Range Rover) oznámila, že vďaka chystaným batériovým elektromobilom vstupuje do elektrickej éry. Novými investíciami pritom podporí aj urýchlenie svojej elektrifikačnej stratégie, ktorá prinesie napr. plne elektrické SUV strednej triedy či 4-dverové GT značky Jaguar s dojazdom 700 km.

Automobilka Jaguar Land Rover (JLR), ktorá patrí pod indický koncern Tata Motors a ktorá vyrába svoje vozidlá aj v Nitre, preinvestuje v najbližších 5 rokoch 15 mld. GBP (cca 17 mld. €). A to do „priemyselnej a technologickej stopy spoločnosti, unikátnych programov na výrobu vozidiel, autonómnych a digitálnych technológií, umelej inteligencie a zručností ľudí“.

Táto investícia je súčasťou strategického plánu Reimagine, ktorý spoločnosť JLR predstavila pred vyše 2 rokmi. V rámci neho v roku 2021 uviedla, že značka Land Rover do roku 2026 ponúkne 6 „čisto elektrických variantov“ a Jaguar sa od roku 2025 pretransformuje na čisto elektrickú značku. Na základe celkovej stratégie má byť každý model od JLR dostupný v čisto elektrickej podobe do konca desaťročia, čo pomôže pri ceste k naplneniu záväzku spoločnosti JLR ohľadom nulových uhlíkových emisií do roku 2039.

Pokiaľ ide o „vozidlá do zásuvky“, v súčasnosti majú Briti v ponuke jeden elektromobil (Jaguar I-Pace) a šesť plug-in hybridov (v rámci modelových radov Land Rover Discovery, Range Rover / Evoque / Velar a Jaguar E-Pace / F-Pace).

Nové platformy a modely

Spomínané plány sa podľa aktuálnej tlačovej správy spoločnosti JLR majú urýchliť. Napomôže k tomu platforma EMA určená pre plne elektrické modely SUV strednej triedy, ako aj platforma JEA pre elektromobily značky Jaguar. Popri týchto platformách si JLR ponechá „multi“ platformu MLA, ktorá je základom modelov Range Rover a Range Rover Sport. Vďaka nej bude môcť tieto vozidlá vyrábať so spaľovacími motormi, ako aj s hybridným a plne elektrickým pohonom.

JLR začne od konca tohto roka prijímať predobjednávky na plne elektrický Range Rover. Spoločnosť tiež uviedla, že prvým elektrickým SUV novej generácie bude model strednej veľkosti patriaci do rodiny Range Rover. Ten sa začne vyrábať v roku 2025.

V prípade značky Jaguar spoločnosť JLR avizuje 3 elektromobily na báze novej e-platformy JEA. Prvým z nich bude 4-dverové GT s dojazdom až 700 km (cyklus sa neuvádza), ktoré má byť historicky najvýkonnejším modelom značky. Spoznali sme pritom aj jeho „orientačnú“ cenu – od 100 000 GBP (cca 113 000 €). Do predaja sa dostane budúci rok a k prvým zákazníkom v roku 2025.

Zatiaľ len „Made in UK“

Avizované elektrické modely, ako aj ich elektrické pohonné jednotky a batérie, sa budú vyrábať vo Veľkej Británii. A to s cieľom podporiť tamojší priemysel. Takže žiaľ, nateraz nitriansky závod spoločnosti JLR zrejme môže zabudnúť na nový model s plne elektrickým pohonom.

Zdroj: Jaguar Land Rover

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia do roku 2027 ponúkne 15 elektromobilov. Zrejme aj zo Slovenska
Toyota avizuje 10 elektromobilov, novú generáciu s 2-násobným dojazdom a plug-in hybridy s dojazdom cez 200 km
Koncern Hyundai ide naplno do elektromobilov. Vďaka 31 modelom chce byť medzi 3 najväčšími výrobcami na svete

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Elektoautá JLR asi nebudú snom sídliskových obyvateľov túžiacich po krásnom, dobrom a úspornom autíčku na cesty do práce, za zábavou a na dovolenky v najbližších rokoch ….

    P.S. Slovenský tata nemá na takéto britsko-indické TATA! 🙂 ……….

Pridajte komentár