Jaguar zvýši dojazd modelu I-Pace prostredníctvom softvérovej aktualizácie

5

Automobilka Jaguar informuje svojich zákazníkov, že spúšťa „Program zvyšovania dojazdu“ pre svoj prvý a zatiaľ jediný sériový elektromobil Jaguar I-Pace. A to aj vďaka poznatkom z vývoja pretekárskej verzie tohto modelu.

Tesla a čiastočne aj Audi nebudú „jedinými“ automobilkami, ktoré dokážu zvýšiť dojazd svojich elektromobilov prostredníctvom aktualizácie softvéru. Jaguar totiž oznámil, že vďaka skúsenostiam nadobudnutým pri vývoji závodnej verzie modelu I-Pace pre preteky Jaguar I-PACE eTROPHY, ako aj vďaka analýze dát z „reálneho sveta“, zvýši dojazd bežnej verzie modelu I-Pace úpravou softvéru.

Prínosy Jaguar I-PACE eTROPHY

Na základe športovej verzie auta dôjde k zmenám distribúcie krútiaceho momentu, čím sa zvýši účinnosť pohonného systému v režime Eco. Vďaka vylepšeniam systému termo-manažmentu zas nebude nutné tak často využívať systém aktívnych lopatiek chladiča, čo bude mať pozitívny vplyv na aerodynamiku. Batéria má „bežať“ aj pri nižšej úrovni nabitia ako doteraz, a to bez vplyvu na jazdné schopnosti, životnosť a výkon.

Pomohli aj „bežné“ dáta

Na základe údajov z prevádzky bežnej verzie modelu Jaguar I-Pace dôjde ku kalibrácii systému regeneratívneho brzdenia. To má viesť k efektívnejšiemu získavaniu energie pri vyššej úrovni nabitia batérie, ako aj lepšej rekuperácii energie pri nižších rýchlostiach.

Spomínané úpravy a vylepšenia majú priniesť podľa Jaguaru zvýšenie dojazdu o 8 %, informuje Electrek na základe e-mailu, ktorý obdržal jeden z majiteľov modelu I-Pace (Malcolm Bird) od britskej značky. To by malo teda znamenať predĺženie dojazdu zo súčasných 470 km na 508 km (WLTP), tzn. o 38 km. A to je určite príjemný „bezplatný“ bonus.

Treba ísť do servisu

Majitelia vozidiel budú musieť kvôli aktualizácii navštíviť servis, pretože Jaguar I-Pace momentálne nepodporuje update softvéru na diaľku. Aj to sa však má vďaka tejto aktualizácii zmeniť, pretože tá umožní uskutočňovať ďalšie softvérové aktualizácie na diaľku, tak ako je tomu v prípade elektromobilov Tesla.

Ďalšie vylepšenia

A to ešte nie je všetko, čo prinesie spomínaná aktualizácia. Jaguar tiež sľubuje presnejší algoritmus výpočtu predpokladaného zostávajúceho dojazdu, a to aj na základe jazdného štýlu vodiča. Staršie vozidlá dostanú vylepšené používateľské rozhranie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Jaguar ponúka majiteľom Tesiel špeciálnu zľavu na svoj elektromobil I-Pace
Motoršport umožňuje oveľa kratší vývojový cyklus elektromobilov, hovorí šéf Jaguaru
Tesla vs Audi vs Mercedes vs Jaguar: Porovnávací test rýchlosti nabíjania prémiových SUV

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Ano snaha to je příkladná, doposud bylo u automobilek standardem: „do již vyvinutého modelu se nikdy nešahá i kdyby to mělo uživatelům přinést něco navíc“. Jediné co se doposud řešilo byly zásadní chyby.

  2. Prečo píšete takéto veci… Však to sú Angličania…. Je to všeobecne známe, že oni sú tak trochu pomalý… Ale za to Jaguar neni na zahodenie…. Má super dojazd a vyzerá fantastic 🙂 cenu neviem … Pá

Pridajte komentár