Jaguar E-Type Zero: Klasika zo 60. rokov pôjde do sériovej výroby ako elektromobil

0

Jeden z najkrajších automobilov histórie, Jaguar E-Type, sa dostane po vyše 50 rokoch opäť do výroby. Tentokrát však ako elektromobil s najmodernejšími technológiami pod kapotou. Podľa výrobcu si však zachová pôvodný „feeling“.

Existuje množstvo prekrásnych klasických automobilov v pôvodnom stave. Tie sú však väčšinou pomerne náročné na ovládanie a ani ich výkon nie je v porovnaní so súčasnou generáciou vozidiel úplne oslnivý. Majú však svoje osobité čaro. A práve to najlepšie z oboch svetov sa chystá prepojiť Jaguar.

Krásny dizajn a „dušu“ klasického Jaguaru E-Type (series 1), ktorý sa vyrábal v rokoch 1961 až 1968, s najmodernejšími technológiami modelu Jaguar I-Pace. Koncept tohto vozidla, pod označením Jaguar E-Type Zero, je pritom na svete už od septembra 2017 a zviditeľnil sa aj ako svadobné vozidlo princa Harryho.

Aj reverzibilné konverzie

Výrobu vozidla bude mať na svedomí divízia Jaguar Classic. Tá bude taktiež vykonávať konverzie vozidiel na požiadanie ich majiteľov. Budú pritom plne reverzibilné na pôvodný spaľovací pohon. Automobilka Jaguar zatiaľ oficiálne nepotvrdila špecifikácie elektrického Jaguaru E-Type Zero, tie by sa však nemali zrejme líšiť od špecifikácii konceptu.

Predpokladané špecifikácie

Koncepčný Jaguar E-Type Zero disponuje výkonom 225 kW, vďaka čomu zrýchli z 0 na 100 km/h za 5,5 sekundy. O dojazd 274 km na jedno nabitie sa postará 40 kWh Li-Ion batéria. Tá sa nabije za 6 až 7 hodín v závislosti od zdroja. Je tak jasné, že nebude podporovať rýchlonabíjanie.

Rovnaký pocit z jazdy

Komponenty elektrického pohonu boli vybrané a navrhnuté tak, aby bola zabezpečená rovnaká hmotnosť a vyváženie vozidla. Tie pritom pochádzajú z aktuálnej novinky značky, elektrického crossoveru I-Pace.

40 kWh batéria má rovnaké rozmery a hmotnosť ako pôvodný 6-valcový motor, pričom sa nachádza na tom istom mieste. Elektromotor nájdeme za batériou, kde bola predtým uložená prevodovka. Vďaka tomu mohlo byť zachované pôvodné zavesenie kolies a brzdy, pričom Jaguar tvrdí, že rovnaký ostal aj pocit z jazdy.

Moderné svetlá aj časti interiéru

Jaguaru E-Type Zero dostal aj moderné LED svetlá a digitálnu prístrojovú dosku. Ako príplatková výbava bude dostupný aj centrálny dotykový displej s infotainmentom. Okrem týchto komponentov a pohonnej jednotky by mal byť zvyšok auta pôvodný.

Prvé elektromobily Jaguaru E-Type Zero by sa mali dostať k zákazníkom v lete roku 2020. Cena zatiaľ známa nie je. Veríme však, že to bude podstatne menej, ako v prípade koncepčného vozidla, pri ktorom sa špekulovalo o cene okolo 400 000 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Jaguar Land Rover pripravuje množstvo elektrifikovaných modelov
Jaguar I-Pace dostal slovenské ceny. Má Tesla Model X problém?
Závod elektrických SUV: Jaguar I-Pace vs. Tesla Model X | VIDEO

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Jaguar

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár