Jadrová fúzia sa dá využiť na priame nabíjanie elektromobilov, tvrdí startup podporovaný Hondou

4

Izraelský startup nT-Tao podporovaný spoločnosťou Honda, izraelskou vládou či prestížnou univerzitou tvrdí, že pracuje na zariadení, ktoré napr. dokáže nabíjať elektromobily vďaka jadrovej fúzii. Spomína pritom obrovský výkon a relatívne zaujímavé náklady.

Jadrová fúzia sa považuje za možný energetický zdroj budúcnosti, aj keď jej zvládnutie sa javí ako extrémne náročná úloha. Bez tejto reakcie, ktorá prirodzene prebieha v rámci Slnka, by pritom neexistoval život na Zemi, keďže ten je závislý od energie Slnka generovanej prostredníctvom jadrovej fúzie.

Vedci sa pritom pokúšajú tento energeticky efektívny proces napodobniť a zabezpečiť pozemšťanom čistý, bezpečný a lacný zdroj energie. Ako informuje Nikkei, jadrovou fúziou sa zaoberá aj izraelský startup nT-Tao, ktorý chce túto reakciu využiť aj na „priame“ nabíjanie elektromobilov. Pracuje pritom aj na niečom ako „jadrovo-fúznej nabíjačke“.

Demonštračné zariadenie do roku 2029

Spoločnosť nT-Tao plánuje vyrobiť demonštračné zariadenie do roku 2029 a skomercionalizovať ho v budúcej dekáde. Zariadenia na výrobu energie od tohto startupu majú mať výkon 10 000 až 20 000 kW a rozmery, vďaka ktorým sa zmestia do nákladného kontajnera.

nt-tao

Zdroj: NT-Tao

Používanie fúznych reaktorov na nabíjanie elektromobilov zvažuje aj Honda, ktorá je investorom spoločnosti nT-Tao. Vďaka malým fúznym zariadeniam má byť totiž možné nabíjať až 1 000 vozidiel súčasne. Predstavme si pritom takéto zariadenie napr. na sídlisku.

Odhadované ceny

Samozrejme, okrem náročnej úlohy úspešne a efektívne zvládnuť jadrovú fúziu a vyrobiť malé komerčné zariadenia s fúznymi reaktormi je tu aj otázka nákladov. Tie by však mohli byť podľa izraelského startupu relatívne zaujímavé.

Investície do zariadenia s výkonom 20 000 kW nT-Tao odhaduje na 70 až 100 mil. $ (cca 64 až 91 mil. €). Spomínajú sa pritom aj odhadované náklady na výrobu 1 kWh energie vo výške 0,06 až 0,13 $ (cca 0,055 až 0,118 €).

nt-tao

Zdroj: NT-Tao

Zaujímaví partneri

Nikkei tiež uvádza, že startup nT-Tao doteraz získal investície vo výške 28 mil. $. Okrem spoločností Honda či Mitsui Sumitomo Insurance ho finančne podporuje aj izraelská vláda. Startup pritom spolupracuje s prestížnou americkou univerzitou v Princetone.

Nuž, správa môže znieť veľmi zaujímavo a nádejne. Pripomíname však, že už len samotné zvládnutie „umelej“ jadrovej fúzie na zmysluplnej úrovni je extrémne náročná úloha. Takže očakávania v tejto oblasti by sme krotili.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Startup sľubuje rádioaktívnu batériu, ktorú netreba nabíjať
Quantino s „tekutou“ batériou a dojazdom 2 000 km sa údajne pripravuje na výrobu
Tesla uvádza nový produkt „Tesla Electric“ na ceste stať sa globálnym distribútorom energie
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

  1. Pozor! ak by to tak rozprávkovo bolo, ako popisuje tento článok, tak by sa jednalo o revolúciu v celosvetovej energetike, nielen v nabíjaní BEV! Preto pozor!, pozor!, pozor!, aby sme neboli sklamaní! 🙂

    • To sa akože pýtaš vážne? Samozrejme. Lacná energia pre všetkých. Koniec fosílnych palív a vojen o ne. Jeden kontajner na zaoceánsku loď a hurá kolom sveta. Len škoda že to nebude možné na 99,9999%ta.

Pridajte komentár