Na Slovensku by mali napokon vyrásť 350 kW ultra-nabíjačky siete Ionity

0

Vo februári uzrela svetlo sveta mapa obrovskej siete ultra-výkonných nabíjacích staníc Ionity. Stojí za ňou 5 automobiliek, ktoré v rámci nej vybudujú až 400 nabíjacích staníc. Táto mapa však „elegantne“ obchádzala Slovensko. Nabíjačiek od Ionity by sme sa ale mali dočkať aj u nás.

Koncerny BMW, Volkswagen, Daimler, GM a Ford založili spoločný podnik pod menom Ionity, aby vybudovali sieť 400 nabíjacích staníc s výkonom 150 až 350 kW. S budovaním začali minulý rok, pričom sieť by mala byť skompletizovaná v roku 2020.

V prevádzke prvých 6 staníc

Prvé ultra-rýchle nabíjacie stanice (tzv. HPC) sú v prevádzke v Rakúsku, Nemecku, Švajčiarsku (2 ks) a Francúzsku (2 ks). Ďalších 14 je aktuálne výstavbe a 1 je v testovacom režime (Dánsko). Do konca roka má byť pritom postavených až 100 nabíjacích staníc.

Tieto nabíjačky disponujú najmä výkonom 150 kW, pričom sú upgradeovateľné na 350 kW. To je v aktuálnej situácii rozumné riešenie, nakoľko dnes nie je na trhu elektromobil, ktorý by podporoval nabíjanie výkonom 350 kW. Tým sa stane až budúci rok model Porsche Taycan. 150 kW nabíjanie pritom podporuje len čerstvá novinka, Audi e-tron. To sa však už pomerne čoskoro zmení.

Ultra-nabíjačky od ABB

Dodávateľom nabíjacích staníc pre sieť Ionity je renomovaná spoločnosť ABB. Tá nasadí v rámci siete svoje najmodernejšie stanice ABB Terra HP. Jedná sa o modulárny systém, ktorý umožňuje inštalovať zostavy s výkonom 150 až 350 kW, pričom základné moduly je možné upradeovať.

Základná modifikácie disponuje 375A výstupom, maximálne využiteľným pre 400V systémy, ktoré dokáže nabíjať výkonom 150 kW. Dynamic DC power sharing modul zvyšuje výkon nabíjacej stanice až na 350 kW (500A), pričom je možné nabíjať 2 vozidlá naraz. Nabíjačka s takýmto výkonom umožňuje rýchlosť nabíjania až 200 km za 8 min.

Zahrnuté je aj Slovensko

Podľa Vladimíra Kukučku zo spoločnosti ABB Slovensko sa dočkáme HPC nabíjačiek Ionity aj na Slovensku, informuje web Driveit. Tie majú vyrásť pri diaľniciach. Presné lokality ale nepoznáme. To však nebudú jediné 350 nabíjačky na našom území. Tých sa dočkáme aj v rámci projektu CEUC. HPC nabíjačky sľúbil aj slovenský operátor Greenway.

Cena nabíjania a komfortná platba

V rámci pilotnej prevádzky je nabíjanie na prvých nabíjačkách Ionity zdarma. V rámci „1. fázy“ potom vyjde na 8 € za jedno nabíjanie. To zrejme zahŕňa nabíjanie výkonom 150 kW. Ionity myslí aj na komfort nabíjania, prevádzkovania a platby za služby. Veď stačí naskenovať čiarový kód nabíjačky, vyplniť údaje a autorizovať platbu. Takže nie je potrebná RFID karta ani mobilná aplikácia.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovnaft spustil prvú nabíjačku pre elektromobily. Ďalšie sú na ceste
Čo prinesie nový “Akčný plán rozvoja elektromobility v SR”?
Európske Tesly by mohli mať 2 nabíjacie porty kvôli kompatibilite s nabíjačkami Ionity

Zdroje: Ionity (vrátane titulnej fotografie), ABB

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár