Najväčšia európska sieť ultra-rýchlych nabíjacích staníc Ionity sa bude masívne rozširovať

1

Spoločný podnik Ionity, za ktorým stojí viacero veľkých automobiliek, je najväčšou európskou spoločnosťou, ktorá sa v rámci Európy špecializuje na ultra-rýchlu nabíjaciu sieť pre elektromobily. Počet elektrických vozidiel na európskych cestách však výrazne rastie, a tak Ionity dnes oznámila výrazné rozšírenie svojej nabíjacej siete. Z časti sa tým môže priblížiť sieti Tesla Supercharger.

Spoločnosť Ionity vznikla ako odpoveď na potrebu budovania tzv. ultra-rýchlych nabíjacích staníc, ktoré môžu významne uľahčiť cestovanie elektromobilom na dlhé vzdialenosti. Ich význam pritom bude rasť, keď budú na trhu a cestách pribúdať vozidlá, ktoré dokážu naplno či do značnej miery využiť ponúkaný vysoký nabíjací výkon, a to až 350 kW, pričom za pár minút nabíjania bude možné získať dojazd stovky km.

Spoločný podnik Ionity zgrupuje automobilky VW Group, BMW Group, Ford Motor Company, Hyundai Motor Group a Mercedes-Benz spolu s partnermi. A aktuálne sa k Ionity pripája aj spoločnosť BlackRock Global Renewable, ktorá sa bude podieľať na oznámenej 700 mil. € investícii do masívneho rozšírenia siete.

Nové ciele

Aktuálne tvorí sieť Ionity 1 526 nabíjacích bodov v rámci 385 lokalít v 24 európskych krajinách (vrátane SR). Pôvodným plánom pritom bolo vybudovanie 2 400 nabíjacích bodov v 400 lokalitách naprieč Európou. Tento zámer sa však významne rozširuje, keď do roku 2025 má byť v sieti Ionity 7 000 nabíjacích bodov v rámci vyše 1 000 lokalít.

Pre získanie lepšej predstavy si to môžeme porovnať s najväčšou nabíjacou sieťou ultra-rýchlych nabíjacích staníc na európskom území, a to Tesla Supercharger, ktorá samozrejme patrí pod americkú spoločnosť Tesla.

Jej celosvetová sieť DC nabíjačiek s výkonom 150 a 250 kW (chystá sa pritom upgrade na 300 kW) obsahuje aktuálne vyše 30 000 nabíjacích stojanov v rámci viac ako 3 000 lokalít. Z toho v Európe k marcu 2021 to bolo podľa Tesly vyše 6 000 nabíjacích stojanov v 600 lokalitách. Dnes to už bude zrejme podstatne viac, pričom Tesla nedávno oznámila, že v najbližších 2 rokoch chce svoju globálnu sieť Supercharger rozšíriť 3-násobne.

Nová stratégia a vyšší používateľský komfort

Ale vráťme sa k spoločnosti Ionity, ktorá prostredníctvom tlačovej správy tiež uvádza, že nové nabíjacie miesta budú situované nielen popri diaľniciach, ale aj v blízkosti veľkých miest a v rámci frekventovaných hlavných ciest. Navyše nové lokality budú priemerne zahŕňať viac nabíjacích bodov, keď búdu vybavené 6 až 12 nabíjacími bodmi. Ionity sa tiež chystá rozšíriť súčasné lokality s vysokým dopytom.

A Ionity plánuje aj budovanie a prevádzkovanie vlastných servisných staníc. Chce pritom zlepšiť používateľskú skúsenosť, a to budovaním krytých nabíjacích staníc a nabíjacích parkov „Oasis“ (viď titulná fotografia) popri kaviarňach, reštauráciách a obchodoch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Koľko stojí nabíjanie v sieti Tesla Supercharger pre iné autá a aké sú ceny v porovnaní so sieťami Ionity a Fastned?
Stellantis v spolupráci vybuduje európsku verejnú nabíjaciu sieť v 15 000 lokáciách
S povinným budovaním nabíjačiek pre elektromobily prichádza ďalšia krajina

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár