VW, BMW, Daimler a Ford plánujú rozšírenie svojej nabíjacej siete Ionity

0

Konzorcium 4 automobilových koncernov, Ionity, vybuduje svojich 400 ultra-rýchlych nabíjacích staníc naprieč celou Európou, vrátane SR, v plánovanom termíne. To však nie je všetko. Plánuje totiž rozširovanie tejto ultra-výkonnej siete.

Koncom roka 2017 založili koncerny Volkswagen, BMW, Daimler a Ford spoločný podnik Ionity, v rámci ktorého začali v minulom roku na starom kontinente budovať ultra-rýchle nabíjacie stanice pre elektromobily. Tie majú pritom výkon 150 až 350 kW.

Pôvodný plán hovoril o vybudovaní siete so 400 nabíjacími stanicami, pričom tie budú obsahovať v priemere 6 nabíjacích stojanov. Tzn., že elektromobilisti budú mať k dispozícii celkovo 2 400 nabíjacích stojanov. Výkonný riaditeľ Ionity Michael Hajesch aktuálne pre Reuters povedal, že všetky stanice budú hotové podľa plánu, a to do konca roka 2020.

66 z nich je už v prevádzke, ďalších 52 je vo fáze výstavby. Nabíjacie stanice sa budujú pri najfrekventovanejších európskych diaľničných úsekoch. Aktuálne najbližšia funkčná stanica Ionity sa nachádza pri rakúskej obci Hochleithen, ktorá leží 33 km od Viedne. Nabíjacia stanica sa buduje aj pri maďarskom meste Bábolna, pár km od našich hraníc.

V SR na Shell-kách

Časom sa však dočkáme aj na Slovensku. Prvotná „hrubá“ mapa Ionity nás síce vystrašila, keďže sa podľa nej zdalo, že nabíjacia sieť končí pred našimi hranicami. Vladimír Kukučka zo spoločnosti ABB Slovensko však v septembri minulého roka potvrdil, že Ionity SR „neobíde“.

Presnú lokalitu či lokality umiestnenia zatiaľ nepoznáme, vieme však, že partnerom Ionity v rámci Belgicka, Holandska, Česka, Maďarska, Poľska, Slovinska, VB a Slovenska je ropný gigant Shell. A práve na, resp. pri čerpacích staniciach tejto spoločnosti vyrastú nabíjacie stanice Ionity.

Plán rozširovania je v príprave

Potešiteľnou správou je aj to, že sieť Ionity sa bude rozširovať. „Plány rozširovania siete sú v príprave,“ povedal Hajesch. Dodal, že tie by mohli priniesť viac nabíjacích staníc pozdĺž diaľníc, ale aj frekventovaných ciest, ktoré vedú do a z väčších metropolitných oblastí s vysokým dopytom po nabíjacej infraštruktúre.

Zdroj titulnej fotografie: Ionity

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Tesla chce mať nabíjačky aj pri bytovkách. Nových by sme sa mohli dočkať aj v SR
Kaufland spustil v SR nabíjacie stanice pre elektromobily
Nový Tesla Supercharger má výkon 250 kW. Nabíjací čas skráti o polovicu!

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár