Slovenský Inobat by mohol robiť batérie aj pre elektrické lietadlá od Lilium

0

Slovenská spoločnosť Inobat Auto, ktorá sa špecializuje na batérie, získala ďalšieho partnera, a to nemecký startup Lilium, ktorý pracuje na elektrickom lietadle typu VTOL (Lilium Jet). Je tak možné, že v budúcnosti by sa mohla stať dodávateľom batérií nielen pre automobily, ale aj lietadlá.

Inobat má aktuálne na Slovensku výskumné a vývojové pracovisko. A v štádiu vývoja je ich pilotná výrobná linka. Spoločnosť je tiež zapojená do projektu “European Battery Innovation“ so zameraním na inovatívne batérie pre elektromobily a energetiku, ako aj sebestačnosť v oblasti batériových zdrojov. No a aktuálne oznámila ďalšiu predbežnú dohodu o možnej spolupráci s potenciálnym zákazníkom.

Spoločnosť Inobat Auto už uzavrela zmluvu napr. s nemeckým e-mobility startupom Fox e-mobility, ktorý vyvíja elektromobil MIA 2.0. A to ohľadom vývoja a dodávok kompletných batériových systémov. A podobnú dohodu má aj s výrobcom autobusov SOR. Aj keď zatiaľ nevyrába žiadne komerčne dostupné batérie, má už potenciálnych zákazníkov z oblasti osobných elektromobilov a autobusov. No a táto oblasť sa aktuálne rozširuje o lietadlá.

Slováci totiž v rámci tlačovej správy oznámili, že sa dohodli s nemeckým startupom Lilium na „preskúmaní možností vývoja, výroby a recyklácie vysoko výkonných batériových článkov novej generácie pre inovatívne letecké produkty spoločnosti Lilium“.

Lilium Jet

Spoločnosť Lilium vznikla v Nemecku v roku 2015 a vyvíja elektrické lietadlo typu VTOL – Lilium Jet. Podľa Wikipedie má toto 7-miestne lietadlo (6 pasažierov + pilot) poháňať 36 elektromotorov napájaných li-ion batériou poskytujúcou výkon 1 000 kW. A cieľom výrobcu je dolet 280 km.

Nuž, sme zvedaví na ďalšie smerovanie spoločností Inobat Auto aj Lilium. Ich produkty sú totiž stále vo vývoji a otázkou je, ako blízko či ďaleko sú od možnej komercializácie.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Slovenské batérie od Inobat Auto majú za sebou oficiálne testy. Aké výsledky priniesli?
Elektromobil MIA 2.0 so slovenskými batériami a cenou pod 20 000 € má finálnu podobu
InoBat spája sily s Američanmi, aby priniesol „kremíkové“ batérie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár