Nemci pracujú na elektromobile za 2 650 €, ktorý sa zmestí do výťahu

0

Nemecký startup iEV ide na elektrickú mobilitu trochu inak. Za všetko hovorí slogan „Nie je to bicykel, ani auto, ale niečo ešte lepšie“. Elektromobil iEV X sa zmestí do bytu či výťahu, v prípade potreby je možné predĺžiť jeho rázvor až o 60 cm. A v rámci crowdfundingovej kampane ho môžete mať už od 2 650 €.

Predĺži sa stlačením tlačidla

Jednou z najfascinujúcejších vlastností elektrického mini-vozidla iEV X je jeho flexibilná robotická platforma. Tá umožňuje stlačením tlačidla predlžiť vozidlo zo základných 160 cm na 190 cm, a to pre prípad, že potrebujete odviesť druhého pasažiera.

Ak je potrebné previesť aj nejakú batožinu, ďalším stlačením tlačila predĺžite elektromobil až na 220 cm. Neostaneme vám dlžní ani ďalšie rozmery, iEV X meria na šírku 78 cm a na výšku 135 cm.

iev x

Zdroj: iEV

Špecifikácie

Elektromobil iEV X má uhlíkovo-oceľové šasi a hliníkové panely karosérie. Vyrábať sa má v dvoch výkonnostných verziách. Základná „iEV X“ ponúkne maximálnu rýchlosť 45 km/h a dojazd 50 km, o ktorý sa postará 48V Li-Ion batéria podporovaná 40 W solárnym panelom integrovaným do strechy vozidla.

Verzia „iEV X+“ disponuje maximálkou 60 km/h a dojazdom 120 km (72V Li-Ion batéria + 60 W solárny panel). Hmotnosť vozidla je 145 kg, čo je o 30 kg viac ako v prípade základnej verzie. Z bežnej zásuvky sa nabije za 3 hodiny. S príplatkovou nabíjačkou je to za 30 minút. Dostupné bude aj bezdrôtové robotizované nabíjanie.

iev x

Zdroj: iEV

Extrémne lacná prevádzka

Nemecký výrobca uvádza, že spotreba vozidla je 2 kWh na 100 km. To znamená, že v prípade domáceho nabíjania vás vyjde 100 km jazdy na 20 až 30 centov, v závislosti od ceny energie. V prípade nabitia cez solárny panel to máte zadarmo.

Cena a dodávky

Základná verzia bola pre prvých crowdfunding podporovateľov dostupná za 1 850 €. Tá sa však už vypredala. Aktuálne vyjde na 2 650 €. Po ukončení crowdfunding kampane bude stáť 3 850 €. Verzia iEV X+ s pomerne bohatou výbavou je dostupná za 7 850 €. Prvé vozidlá by sa mali dostať k zákazníkom v máji 2019.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Nemecký elektromobil e.GO Life sa začal vyrábať. Vyjde na 15 900 €
Elektromobil Noah vyrobený z ľanu a cukru ponúka veľmi slušné parametre
Rumuni pracujú na elektromobile za 13 700 €. Inšpiroval ich Elon Musk

Zdroj: Kickstarter, titulná fotografia: iEV

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár