Dizajn elektromobilu Hyundai Prophecy sa zameriava na aerodynamiku

0

Automobilka Hyundai predstavila nový koncepčný model elektromobilu, Hyundai Prophecy (Proroctvo), ktorý odráža jej nový dizajnový jazyk so zameraním na aerodynamiku.

Proporcie konceptu Hyundai Prophecy vychádzajú z „aerodynamického dizajnu“. Vďaka dlhému rázvoru a krátkym previsom sa dizajnérom automobilky Hyundai podarilo dosiahnuť výnimočné automobilové tvary, ktoré aj vplyvom elektrického pohonu definujú natiahnuté plochy a čisté tvary v spojení s estetickou harmóniou a funkčnosťou.

„Vdýchli sme život ďalšiemu ikonickému vozidlu, ktoré segmentu elektrických vozidiel stanoví nové merítka a štandardy a zároveň posunie dizajnovú víziu značky Hyundai do nových horizontov,” povedal SangYup Lee, riaditeľ oddelenia Hyundai Global Design Center.

Pixelové svetlomety, ktoré sa prvý raz predstavili pri koncepte 45, výrazne pokročili vpred. Táto pokročilá svetelná technológia tvorí súčasť predných aj zadných svetlometov ako aj spojlera a využíva prebytočnú energiu z článkov batérií. Pixelové svetlomety vytvoria súčasť typických dizajnových prvkov modelov značky Hyundai, ktoré prídu v budúcnosti.

Identita konceptu Prophecy ako elektrického vozidla sa prejavuje aj na spodnej časti. Široký otvor na nasávanie vzduchu v spodnej časti pod nárazníkom privádza čerstvý studený vzduch na účinnejšie chladenie batérií. Vďaka tomu dostanú zákazníci ešte ekologickejšie zamerané elektrické vozidlo.

„Clean Air“

V koncepte Prophecy vytvorila automobilka Hyundai také prostredie interiéru, v ktorom sa ekologický dizajn a výber materiálov spojil tak, aby predstavili víziu, ako sa spoločnosť pozerá na elektromobil budúcnosti. Externé otvory na vstup vzduchu umiestnené na bokoch dverí umožňujú, aby vzduch prúdil cez technológiu Clean Air a do vozidla tak neustále dodával prúd čerstvého vzduchu. Okrem toho sa takto spracovaný vzduch vypúšťa naspäť do atmosféry ako čistý vzduch.

Prophecy využíva aj technológiu autonómnej jazdy. Namiesto volantu sprostredkuje známy a intuitívny zážitok z jazdy úplne nový joystick. S dvoma joystickmi, umiestnenými na stredovej konzole a v obložení dverí, môže vodič ovládať vozidlo smerom doprava aj doľava z mimoriadne komfortnej pozície. Navyše prostredníctvom tlačidiel zabudovaných priamo do joystickov má vodič priamy prístup k viacerým doplnkovým funkciám. Treba dodať, že toto rozhranie medzi vozidlom a vodičom prispieva aj k vyššej bezpečnosti posádky.

Názov Prophecy (Proroctvo) odráža zameranie štúdie. Predznamenáva žiarivú budúcnosť, ktorú zákazníkom prinášajú dizajn a inovatívne riešenia elektrickej mobility zajtrajška v podaní značky Hyundai.

Zdroj: tlačová správa (Hyundai)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hyundai zvyšuje dojazd elektromobilu Kona Electric. A nielen to
Hyundai a Uber predstavili elektrický lietajúci „taxík“ pre mestskú mobilitu
Koncern Hyundai predstavil svoje plány v oblasti e-mobility do roku 2025

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Pridajte komentár