Spoznali sme dojazd Hyundai Kona Electric podľa najrealistickejšej normy EPA

0

Jeden z najočakávanejších elektromobilov, Hyundai Kona Electric, bol certifikovaný organizáciou EPA. Tá je uznávanou autoritou v oblasti hodnotenia spotreby, efektivity a dojazdu automobilov. Navyše jej metodika hodnotenia dojazdu elektromobilov prináša najrealistickejšie výsledky spomedzi všetkých svetových noriem.

Automobilka Hyundai uvádza, že jej nové kompaktné SUV Kona Electric so 64 kWh batériou má dojazd 470 km. A to podľa novej svetovej normy WLTP (Worldwide Harmonized Light-Duty Vehicles Test Procedure). Tá nahrádza zastaralý cyklus NEDC, ktorý umožňoval automobilkám prispôsobovať svoje vozidlá tak, aby dosahovali čo najlepšie „laboratórne“ výsledky spotreby či dojazdu.

Napriek tomu, že WLTP sa snaží zohľadňovať reálne faktory prevádzky vozidiel, skutočné testy ukazujú, že zrejme nie je až taký presný, ako sa dúfalo. Po tejto stránke je tak pravdepodobne aj naďalej neprasnejšou metodika Americkej agentúry pre životné prostredie (EPA). A práve jej certifikáciou už prešiel aj Hyundai Kona Electric.

hyundai kona electric

Zdroj: Hyundai

Výborný dojazd aj podľa EPA

Podľa metodiky EPA je kombinovaný dojazd elektromobilu Hyundai Kona Electric s väčšou 64 kWh batériou 415 km, čo je určite veľmi dobrá hodnota, ktorá by mala postačovať veľkej väčšine motoristov. A to aj v kontexte veľmi slušného výkonu 150 kW (395 Nm). Viac špecifikácií…

V reále to môže byť viac aj menej

Samozrejme reálny dojazd bude záležať od individuálnych potrieb a jazdného štýlu každé vodiča. Ak budete viac jazdiť v mestskej a medzimestskej prevádzke môžete rátať aj s vyšším dojazdom. Naopak, ak viac využívate diaľnice a jazdíte maximálnou povolenou rýchlosťou, treba počítať s podstatne nižším dojazdom, keďže spotreba elektromobilov je citlivejšia na aerodynamický odpor, ktorý stúpa spoločne s rýchlosťou.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Hyundai Kona Electric dostal českú cenovku. U nás by mohol stáť…
Faceliftovaný Hyundai Ioniq sa už testuje. Čo môžeme očakávať? | Špionážne…
Hyundai dnes predstavil elektrickú verziu modelu Kona. Môže sa stať hitom

Zdroj: Fueleconomy, titulná fotografia: Hyundai

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár