Nový Hyundai Kona Electric prezradil ďalšie špecifikácie aj prvé cenovky

0

Kedysi jeden z najobľúbenejších elektromobilov na európskom trhu, subkompaktné SUV Hyundai Kona Electric, prichádza vo svojej 2. generácii. Chystá sa pritom do predaja na prvých trhoch, vďaka čomu sme spoznali ďalšie špecifikácie, ako aj ceny.

Hyundai sa už v marci pochválil, že nová Kona Electric ponúka „najlepší dojazd na elektrický pohon v segmente B-SUV„, úložný priestor pod prednou kapotou, aktívne vzduchové klapky, možnosť napájania elektrických zariadení energiou z trakčnej batérie vozidla (V2L), Head-up Display (HUD), jazdný režim i-PEDAL (jazdenie len s pomocou pedálu akcelerátora), inteligentný systém rekuperácie, OTA aktualizácie či pokročilé asistenčné systémy vodiča (ADAS) SmartSense, vrátane autonómneho riadenia 2. úrovne.

Známe špecifikácie

Kórejci tiež vyzdvihli, že Hyundai Kona Electric druhej generácie sa „nafúkol“. Novinka meria na dĺžku 4 355 mm, čo je o 150 mm viac ako v prípade pôvodného modelu. Podľa výrobcu je novinka tiež širšia (+25 mm) a má o 60 mm dlhší rázvor. To teda znamená šírku 1 825 mm a rázvor 2 660 mm. Výška vrástla o 20 mm na 1 575 mm. Hlavný zadný batožinový priestor má objem 466 l (predtým 332 l), plus k tomu je k dispozícii 27-l „frunk“.

Už skôr sme sa dozvedeli, že dostupné budú 2 verzie modelu Kona Electric „2“. Základná „Standard Range“ ponúkne výkon 115 kW, krútiaci moment 255 Nm a batériu s kapacitou 48,4 kWh. Verzia „Long Range“ disponuje výkonom 160 kW, krútiacim momentom 255 Nm a batériou s kapacitou 65,4 kWh.

Hyundai tiež prezradil, že nová Kona Electric funguje na 400-V elektrickej architektúre, pričom sa z 10 na 80 % nabije za 41 min. A aktuálne sme sa vďaka tlačovej správe od britského zastúpenia juhokórejskej značky dozvedeli, že Hyundai Kona Electric novej generácie podporuje maximálny nabíjací výkon 102,3 kW (predtým 75 kW).

Medzi ďalšie novo uvedené špecifikácie patrí údaj o maximálnom dojazde. Ten Hyundai v marci odhadol na 490 km (WLTP), aktuálne už uvádza 514 km (WLTP). Stále však nejde o homologovaný údaj, keďže homologizácia modelu ešte nebola ukončená. Dojazd základnej verzie s kapacitne menšou batériou by mal byť okolo 377 km (WLTP). A spoznali sme aj dynamické vlastnosti novej elektrickej Kony – maximálna rýchlosť: 163 km/h / 172 km/h, zrýchlenie z 0 na 100 km/h: 8,8 s / 7,8 s.

Z uvedeného vyplýva, že nový Hyundai Kona Electric by mal byť lepším a praktickejším elektromobilom ako jeho predchodca. Dôležitá je však pritom aj otázka ceny. A predstavu, v akých vodách sa budeme v tomto smere pohybovať, nám dávajú prvé cenovky z Británie.

Základná verzia s výkonom 115 kW a 48-kWh batériou začína na cene 34 995 GBP (cca 41 000 €). Najdostupnejšia „vyššia“ verzia s výkonom 160 kW a 65,4-kWh batériou vyjde na 38 595 GBP (cca 45 000 €).

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Aj Hyundai chystá cenovo dostupnejšie elektromobily
Elektrické „SUV“ Honda e:Ny1 odhalilo ďalšie špecifikácie, vrátane ceny
Koncern Hyundai ide naplno do elektromobilov. Vďaka 31 modelom chce byť medzi 3 najväčšími výrobcami na svete
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár