Hyundai, Kia a MINI poodhalili chystané elektromobily Kona „2“, EV9 a Countryman

0

Na trh sa chystajú ďalšie elektromobily – subkompaktné SUV či crossover Hyundai Kona Electric 2. generácie, veľké SUV Kia EV9 a kompaktný crossover MINI Countryman EV. A ich výrobcovia nám aktuálne tieto modely o niečo viac priblížili.

MINI Countryman „EV“

MINI, ktoré patrí pod koncern BMW Group, sa chce stať čisto elektrickou značkou. Posledný spaľovací model predstaví v roku 2025 a potom už majú prichádzať na trh len čisto elektrické modely. Nových elektromobilov by sme sa však mali dočkať čoskoro. A jedným z nich bude kompaktný crossover MINI Countryman novej generácie, ktorý príde na trh ako elektromobil aj spaľovák.

Nové MINI Countryman sa stane prvým modelom značky „Made in Germany“. Jeho výroba bude spustená tento rok v Lipsku, informuje koncern BMW Group prostredníctvom tlačovej správy. „Nový plne elektrický model MINI Countryman predstavuje hodnoty značky: pocit elektrifikovanej motokáry a silné zameranie na minimálnu ekologickú stopu,” povedala Stefanie Wurst, šéfka automobilky MINI.

Aktuálne nepoznáme žiadne technické špecifikácie. Výrobca nám však MINI Countryman EV aspoň ukázal, aj keď v maskovanej podobe.

Hyundai Kona Electric „2“

Hyundai nám prvýkrát ukázal 2. generáciu subkompaktného elektrického crossoveru Kona Electric v decembri minulého roku. Uviedol pritom, že na dĺžku meria 4 355 mm, čo je o 150 mm viac ako v prípade súčasného modelu. Podľa výrobcu je novinka tiež širšia (+25 mm) a má o 60 mm dlhší rázvor. To by teda malo znamenať šírku 1 825 mm a rázvor 2 660 mm.

Ani v prípade modelu Hyundai Kona Electric 2 toho zatiaľ moc nevieme, aktuálne nám však Kórejci predstavili aspoň jeho dizajn.

Kia EV9

A na trh sa chystá aj veľké elektrické SUV Kia EV9. V jeho prípade sa už objavili možné špecifikácie. A to v podobe uniknutého dokumentu (ide o prieskum zaslaný zákazníkom značky, ktorého cieľom bolo zistiť, ktorú z uvedených verzií by si vybrali).

V dokumente sa spomína 5 verzií. Tie majú 6 a 7 miest na sedenie, výkon 149 a 298 kW, krútiaci moment 339, 515 a 651 Nm, zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h) v rozsahu 5,2 až 8,9 s, dojazd 354 až 467 km (pravdepodobne podľa „prísnejšieho“ cyklu EPA), ťažnú kapacitu 0 (základná verzia) až 2 041 kg a cenu 56 000 až 73 000 $ (cca 52 000 až 67 000 €) zrejme bez DPH.

Aktuálne sa nás snaží Kia navnadiť prvou upútavkou na sériový model, čím rozšírila už zverejnené fotografie maskovaného testovacieho prototypu z augusta minulého roku. Úplného odhalenia dizajnu sa dočkáme v polovici marca a kompletných informácií koncom tohto mesiaca.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
MINI predstavilo koncepčný elektrický crossover Aceman
Slovensko sa má stať „základňou“ európskej výroby elektromobilov Kia
Hyundai Ioniq 6 je už možné objednať aj v SR. Spoznali sme pritom cenník

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár