Automobily Hyundai a Kia budú vybavené 3 typmi solárnych striech

0

Elektromobily, hybridy, ale aj spaľováky koncernu Hyundai Motor dostanú do výbavy solárnu strechu či kapotu. Nová technológia má zvýšiť dojazd, či znížiť spotrebu a emisie CO2.

Koncern Hyundai Motor, pod ktorý patria značky Hyundai a Kia, pracuje na troch typoch solárnych striech. Tie budú v rôznej miere uspokojovať energetické potreby vozidiel s rôznym druhom pohonu. A to tým, že budú premieňať energiu slnka na elektrinu. Tým okrem iného vylepšia aj ich ekologickú bilanciu.

3 generácie pre 3 typy áut

Prvá generácia solárnej strechy sa dostane do hybridných modelov v roku 2019. Jej systém pozostáva zo štruktúry kremíkových solárnych panelov, ktoré sú integrované do klasickej strechy vozidla. Počas bežného dňa dokáže nabiť 30 až 60 % kapacity batérie, v závislosti od podmienok.

Polo-priehľadná strecha pre ICE

Druhá generácia systému už bude obsahovať polo-priehľadné solárne panely. Tie budú určené pre modely s čisto spaľovacou pohonnou jednotkou (ICE). Ich aplikácia tak bude vhodná v rámci panoramatických striech, kedy panely dokážu nielen generovať elektrickú energiu, ale aj prepúšťať svetlo do kabíny.

Solárna strecha má slúžiť na napájanie elektroniky vozidla a tým šetriť palivo. V konečnom dôsledku má napomáhať k plneniu prísnych emisných limitov.

Elektromobily aj so solárnou kapotou

Solárny systém 3. generácie bude určený pre elektromobily. Okrem strechy vozidla pokryje aj jeho kapotu, čím dokáže vyprodukovať väčšie množstvo využiteľnej energie. Jeho cieľom je maximalizovať energetický výkon vozidla. Systém je aktuálne vo fáze testovania.

Aj Tesla Model 3 môže dostať solárnu strechu

Elon Musk sa pred dvoma rokmi vyjadril, že doplnková výbava Tesly Model 3 bude pravdepodobne obohatená aj o strechu s integrovanými solárnymi článkami. Dodal pritom, že uvažuje aj o možnosti solárneho štítu, ktorý by sa vysúval a zaťahoval podobne ako pevná strecha kabrioletov.

Ak Tesla túto možnosť v priebehu času nezavrhla, solárnej strechy pre Model 3 sa zrejme tak skoro nedočkáme. Veď Tesla aktuálne nedokáže uspokojovať dopyt po svojej solárnej streche, ktorej technológiu má zdieľať aj Model 3, zatiaľ ani na domácom trhu. 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Kia e-Niro dostala prvú európsku cenovku. Je vyššia ako sme očakávali
Najefektívnejší elektromobil sveta dostane väčšiu batériu. Čo dojazd?
Continental vyvinul systém, ktorý môže zvýšiť dojazd elektromobilov až o 25 %

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Hyundai Motor Group

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár