Hyundai a Kia sa budú podieľať na budovaní európskej siete ultra-nabíjačiek

0

Hyundai a Kia sa stali súčasťou spoločného podniku veľkých automobilových koncernov, Ionity, ktorý buduje obrovskú európsku sieť nabíjacích staníc s výkonom až 350 kW. Kórejské značky pritom chystajú elektromobily, ktoré využijú ich nabíjací potenciál.

Koncern Hyundai Motor Company, ktorý zahŕňa automobilové značky Hyundai, Kia a Genesis, dnes oficiálne oznámil, že investoval do spoločnosti Ionity. Tú založili automobilky BMW Group, Daimler AG, Ford Motor Company a Volkswagen Group s cieľom pokryť Európu (vrátane SR) ultra-rýchlymi nabíjacími stanicami pre elektromobily. Kórejci pritom získali rovnaký podiel.

Značky Hyundai, Kia a Genesis tak chcú svojim zákazníkom zabezpečiť ultra-rýchle nabíjanie, ako aj komfortné digitálne platby za služby naprieč celou Európou. Sľubujú pritom elektromobily s 800-voltovým nabíjacím systémom, ktorý umožní nabíjanie výkon až 350 kW. A to od roku 2021.

Takéto nabíjačky by pritom mali byť schopné zabezpečiť napríklad dojazd 100 km za 5 min nabíjania. Všetko samozrejme zavisí od spotreby, resp. efektivity a priebehu nabíjacieho procesu jednotlivých modelov, ktoré budú podporovať takýto nabíjací výkon.

Celkovo 2 400 nabíjacích bodov

Aktuálne funguje v Európe 138 nabíjacích staníc siete Ionity, pričom ďalších 60 je v štádiu výstavby. Do konca budúceho roka ich má byť 400. V hre je pritom ďalšie rozširovanie siete. V rámci jednej nabíjacej stanice má byť dostupných v priemere 6 nabíjacích bodov. Tzn. celkovo 2 400 ultra-rýchlych nabíjacích miest pre elektromobily.

hyundai kia nabijacie stanice europa ionity

Zdroj: Ionity

Ich výkon sa pohybuje od 150 do 350 kW, pričom pomalšie nabíjačky sú „upgrade-ovateľné“ na 350 kW. K zvýšeniu ich výkonu by pritom malo dôjsť v dobe masovejšie rozšírenia elektromobilov s podporou takto vysokého nabíjacieho výkonu.

Aktuálny stav

Aktuálne na trhu nie je vozidlo s podporou 350 kW nabíjania. Porsche Taycan sa dokáže nabíjať maximálnym výkonom 270 kW, neskôr sa však máme v jeho prípade dočkať podpory 350 kW nabíjania. Tesla Model 3 zas „zvládne“ 250 kW.

Pre získanie všeobecnej predstavy, najnovšie modely bežne podporujú nabíjanie výkonom 100 až 150 kW, pričom aktuálne najrozšírenejšie DC nabíjačky ponúkajú výkon okolo 50 kW. To ale nerátame najväčšiu sieť nabíjačiek na svete – Tesla Supercharger s prevažne so 150 kW nabíjačkami. Začínajú sa pritom budovať nové s výkonom 250 kW. Treba tiež dodať, že sa buduje čoraz viac všeobecne dostupných nabíjacích staníc s výkonom 150+ kW.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
V Európe vyrastie zrejme najväčšia nabíjacia stanica/solárne parkovisko sveta
Revolúcia? Počet nabíjacích staníc v Británii prevýšil čerpacie stanice
Tesla spustila svoju najmodernejšiu nabíjaciu stanicu Supercharger

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár