Hyundai predstavil elektro-sedan Ioniq 6 s dojazdom až 610 km a rýchlym nabíjaním

1

Automobilka Hyundai dnes predstavila svoj ďalší elektromobil, Hyundai Ioniq 6, ktorý sa vyznačuje výbornou aerodynamikou, veľkým rázvorom, zaujímavým dojazdom a ultra-rýchlym nabíjaním. Do výroby sa dostane ešte tento rok.

Portfólio elektromobilov značky Hyundai sa rozšíri o sedan/fastback strednej či vyššej strednej triedy Ioniq 6 s rozmermi 4 855 x 1 880 x 1 495 mm (dĺžka x šírka x výška). Hyundai v prípade rozmerov pritom zdôrazňuje najmä veľký rázvor kolies, ktorý dosahuje 2 950 mm, podobne ako je tomu napr. v prípade Tesly Model S.

Hyundai Ioniq 6 bude vybavený batériami s kapacitou 53 alebo 77,4 kWh. Verzia s menšou batériou má mať podľa predbežných interných testov zaujímavú priemernú spotrebu. A to menej ako 14 kWh/100 km (WLTP). Zrejme aj vďaka výbornej aerodynamike vyjadrenej hodnotou koeficientu odporu vzduchu 0,21. Väčšia batéria má zas zabezpečiť dojazd až 610 km (WLTP).

K dispozícii bude pohon zadnej nápravy aj oboch náprav. Vrcholná verzia s pohonom všetkých kolies bude mať výkon 239 kW, krútiaci moment 605 Nm či zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 5,1 s.

Tak ako sme už pri elektromobiloch koncernu Hyundai Motor postavených na platforme E-GMP zvyknutí, aj model Ioniq 6 disponuje 800-V elektrickou architektúrou. Tá podporuje maximálny nabíjací výkon 350 kW, vďaka čomu sa má novinka od Hyundaiu za optimálnych podmienok nabiť z 10 na 80 % len za 18 min.

V2L

V prípade nových kórejských koncernových elektromobilov už neprekvapí ani podpora funkcie V2L (Vehicle-to-Load), ktorá umožňuje napájanie externých elektrických zariadení energiou z batérie vozidla. To sa hodí napríklad pri výpadku prúdu, kempovaní, výletoch či prácach v lokalitách, kde nie je dostupná elektrická sieť.

V interiéri nájdeme dva pomerne veľké displeje s uhlopriečkou 12″, pričom jeden slúži ako prístrojová doska vodiča a druhý ako zobrazovacia a ovládacia jednotka infotainmentu. Infotainment pritom podporuje rozhranie Apple CarPlay a Android Auto.

OTA aktualizácie

Hyundai Ioniq 6 bude prvým modelom značky, ktorý bude podporovať bezdrôtové aktualizácie softvéru (tzv. OTA) aj v prípade rôznych riadiacich jednotiek. OTA sa pritom môžu týkať riadiacich jednotiek elektrických zariadení, autonómnej jazdy či sady batérií. A „na diaľku“ bude tiež možné aktualizovať mapové podklady a multimediálny softvér.

Elektromobil Ioniq 6 sa dostane do výroby v treťom kvartáli tohto roku. Príchod na trh ani ceny zatiaľ Hyundai neprezradil.

Zdroj: Hyundai

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Menší elektromobil s cenou okolo 20 000 € po VW Group a Renaulte avizuje aj Hyundai
Hyundai a Kia predstavili koncepty chystaných elektrických SUV Ioniq 7 a EV9
Hyundai oznámil ciele v oblasti elektromobility. Chystá 17 elektromobilov a ďalšie investície

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár