Chystaný elektrický crossover od Hyundaiu, „45 EV“, sa už testuje

2

Prvý model z novej generácie elektromobilov značky Hyundai, ktorý vychádza z konceptu Hyundai 45 EV, je už doslova na ceste. Kórejci ho to totiž už podrobujú testom v reálnej premávke.

Koncept elektrického crossoveru Hyundai 45 EV bol predstavený v septembri minulého roku na autosalóne vo Frankfurte. Nezdalo sa pritom, že by išlo o vozidlo, ktorého by sme sa mali dočkať v dohľadnej dobe. Mýliť totiž mohol jeho zvláštny „retro-futuristický“ dizajn.

Šéf globálneho dizajnérske centra a viceprezident automobilky Hyundai, SangYup Lee, však v apríli potvrdil, že vozidlo na jeho báze smeruje do sériovej výroby. Pôjde zrejme o prvý model, ktorý vyrastie na úplne novej platforme E-GMP, ktorá je určená špeciálne pre elektromobily.

Tá má priniesť vozidlá s krátkymi prevismi a krátkou kapotou, čo umožňuje natiahnutie kabíny. A to sa má prejaviť väčším vnútorným priestorom. Hyundai 45 EV bude nositeľom novej dizajnovej filozofie značky, ktorá chce eliminovať súčasný trend „matriošiek“. To znamená, že jednotlivé modely budú mať výrazne odlišný dizajn.

A to v prípade naposledy predstavených koncepčných elektromobilov Hyundai určite platí. Veď si stačí porovnať model 45 EV s modelom Prophecy, ktorý sa taktiež dočká sériovej verzie – o niečo neskôr ako 45 EV.

Inšpirácia zo 70. rokov

Čo sa týka dizajnu konceptu Hyundai 45 EV, ten bol podľa Hyundaiu inšpirovaný modelom zo 70. rokov. Insideevs v tejto súvislosti dodáva, že ním bol koncept Pony Coupe, ktorý pre Hyundai v roku 1974 navrhla  spoločnosť Italdesign.

Ako máme možnosť vidieť na „špionážnych“ záberoch maskovaného testovacieho prototypu, sériová verzia zrejme nebude tak „sci-fi“ ako koncept. To však nie je žiadnym prekvapením. Základná koncepcia ale bola zachovaná.

 

Pozrite si tento príspevok na Instagrame

 

Príspevok, ktorý zdieľa Korean Car Blog (@koreancarblog),

Čo sa týka techniky elektromobilu Hyundai EV 45, Kórejci zatiaľ stále mlčia. Môžeme však predpokladať, že by mohol mať identický pohonný systém ako chystaný koncernový model Kia Imagine. Ten má pritom ponúknuť 800-voltovú architektúru, podporu rýchlonabíjania výkonom 350 kW (nabitie z 20 na 80 % za 20 min) a dojazd 500 km.

Podľa KoreanCarBlog je už exteriérový dizajn modelu, ktorý vychádza z konceptu Hyundai 45 EV, definitívny a odhalenia sériovej verzie sa máme dočkať v januári 2021.

Zdroj titulnej fotografie: Alexander Migl (CC BY-SA 4.0)

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Koncern Hyundai predstavil svoje plány v oblasti elektromobility do roku 2025
Elektrický top model Kia: „Prémiový crossover za neprémiovú cenu“
Hyundai a Uber predstavili elektrický lietajúci „taxík“ pre mestskú mobilitu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

    • Turu, a v čom je to nepraktické podľa teba? Že si môžeš auto „natankovať“ kde chceš z hocijakej zástrčky, ktorých vidíš okolo seba minimálne 2 ?
      Alebo v tom, že tie autá nehučia a nefučia ti bordel pod nos?

Pridajte komentár