Elon Musk organizoval minulý víkend podujatie Hyperloop Pod Competition 2018, ktorého cieľom je urýchlenie vývoja hyper-rýchleho dopravného systému Hyperloop. V rámci neho súťažili univerzitné tímy z celého sveta, pričom tentokrát sa hodnotila maximálna rýchlosť prepravnej kapsuly. No a tímu z Nemecka sa podarilo vytvoriť dokonca vytvoriť svetový rýchlostný rekord.
Napriek tomu, že sa Elon Musk svojho projektu Hyperloop musel vzdať kvôli nedostatku času, snaží sa prostredníctvom súťaže Hyperloop Pod Competition neustále podporovať jeho vývoj. Za týmto účelom vybudoval v sídle svojej aerokozmickej spoločnosti SpaceX v kalifornskom Hawthorne 1,3 km dlhú testovaciu trať, aby tu mohli technologické tímy z celého sveta skúšať svoje systémy. Samozrejme najlepšie v rámci súťaže, s patričnou dávkou motivácie, veď tá prebieha za účasti Elona Muska.
Nemecká Hyperloop kapsula vytvorila rýchlostný rekord
Na 3. podujatí Hyperloop Pod Competition sa najviac darilo tímu študentov Technickej univerzity v Mníchove, WARR Hyperloop. Ich koncepčná prepravná kapsula v zmenšenej mierke dosiahla na testovacej trati Elona Muska rýchlosť 467 km/h, čím vytvorili svetový rekord v rámci tohto systému.
Napriek víťazstvu bol tím WARR Hyperloop trošku sklamaný, keďže na základe interných skúšok očakával rýchlosť okolo 600 km/h. Tieto hodnoty sú však ešte poriadne vzdialené od celkových možností systému, keďže Elon Musk počíta, že v rámci finálneho dopravného systému bude dosahovať kapsula Hyperloop rýchlosť zvuku (cca 1 225 km/h).
Na reálnych projektoch pracujú 2 spoločnosti
Pripomíname, že Hyperloop nie je len o študentských súťažiach s malými prototypmi kapsúl. Na vývoji komplexného dopravného systému pracujú dve spoločnosti. A to Hyperloop Transportation Technologies (HyperloopTT), ktorá je založená crowdfundingovej platforme a Virgin Hyperloop One, ktorá je podporovaná multimiliardárom Richardom Bransonom a arabským kapitálom.
V kontexte súťaže Hyperloop Pod Competition uvádzame, že nemecký univerzitný tím prekonal doterajší rýchlostný rekord spoločnosti Virgin Hyperloop One, a to 400 km/h. Jednalo sa však o kapsulu v reálnej mierke. Najbližšie sa chystá táto spoločnosť dosiahnuť rýchlosť 600 km/h.
SÚVISIACE ČLÁNKY:
Novinky o výstavbe Muskovho dopravného systému Hyperloop na Slovensku
Hyperloop ožíva. Predstavená bola prepravná kapsula, na ktorej pracovalo aj BMW
Francúzsko nám vyfúklo Hyperloop. Testovacia trať sa aktuálne stavia v Toulouse
Šancu má stále aj Slovensko
Nie je tomu tak dávno, čo bolo Slovensko najväčším adeptom na výstavbu prvej testovacej, ako aj reálnej trate Hyperloop v rámci projektu spoločnosti HyperloopTT. Vznikla u nás síce jej pobočka, avšak smerovanie projektu sa odvtedy dosť zmenilo. Stále však máme šancu.
Zdroje: Teslarati.com, Hyperloop-info.sk, titulná (ilustračná) fotografia: Virgin Hyperloop One