Elon Musk chce priniesť podzemnú dopravu s rýchlosťou zvuku – Hyperloop

5

Musk je aj otcom konceptu trvalo udržateľného dopravného systému Hyperloop, v rámci ktorého majú v potrubí premávať prepravné kapsuly rýchlosťou zvuku. Z dôvodu veľkej vyťaženosti sa však už dávnejšie vzdal myšlienky realizácie tohto projektu. Aktuálne ale hovorí, že sa jeho spoločnosť The Boring Company pokúsi vybudovať funkčný systém.

Elon Musk v skratke popisuje Hyperloop ako kríženca Concordu, elektromagnetického projektilu a air hockey. Základom tohto systému je prepravná kapsula osadená lineárnym elektromotorom, ktorá sa pohybuje v potrubnom systéme s 1000-násobne nižším tlakom vzduchu (v porovnaní s atmosférickým tlakom), aby sa minimalizoval odpor vzduchu voči pohybujúcej sa kapsule.

Podľa Muskovho pôvodného plánu má byť kapsula osadená tzv. vzduchovými ložiskami. Je to systém stlačeného vzduchu, ktorý nadnáša kapsulu len niekoľko mm nad spodnou časťou potrubia. Tým sa eliminuje trenie a valivý odpor, čo má v spojení s nízkym tlakom prostredia v potrubí umožniť dosiahnuť cestovnú rýchlosť až okolo 1 200 km/h, čo je rýchlosť zvuku. Niektoré spoločnosti vyvíjajúce tento systém, však vsádzajú na tzv. magnetickú levitáciu, ktorú môžeme poznať z ultra-rýchlych vlakov s označením Maglev.

Spojenie Muska a Hyperloopu opäť ožíva

Aktuálne sa zdá, že Elon Musk sa chystá nakoniec pustiť do realizácie dopravného systému Hyperloop prostredníctvom svojej spoločnosti The Boring Company. Tá sa pritom zaoberá implementáciou svojho podzemného dopravného systému „Urban Loop„.

Musk pred niekoľkými hodinami prostredníctvom siete Twitter uviedol: „V najbližších rokoch sa spoločnosť Boring Co (The Boring Company) pokúsi vybudovať funkčný Hyperloop.“

A dodal, že zo známeho fyzikálneho hľadiska ide o najrýchlejší možný spôsob, ako sa dostať z jedného centra mesta do druhého na vzdialenosť nižšiu ako cca 2 000 míľ (3 200 km). Na dlhšie vzdialenosti má byť podľa neho vhodnejšia raketa Starship, ktorú vyvíja jeho ďalšia spoločnosť SpaceX.

Taktiež naznačil, že Hyperloop bude fungovať v rámci podzemných tunelov, čo by vzhľadom na zameranie The Boring Company nebolo žiadnym prekvapením. Viac ohľadom systému Hyperloop by sme sa mohli dozvedieť aj z chystaného Muskovho generálneho plánu „Master Plan 3„, ktorý bude okrem Tesly a SpaceX zahŕňať aj spoločnosť The Boring Company.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk organizoval Hyperloop súťaž, ktorá priniesla rýchlostný rekord
Novinky o výstavbe Muskovho dopravného systému Hyperloop na Slovensku
Najnovší test „Muskovho“ dopravného systému Hyperloop fascinuje | VIDEO

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Je to jedna z možností rýchlej dopravy na veľké vzdialenosti, a preto je dobré, ak sa ňou bude niekto zaoberať, a dotiahne to do technickej a komerčnej zrelosti!

  2. Na Slovensku nám to nehrozí – my budeme ešte ďalších 30 rokov dokončovať diaľnicu do Košíc z BA. O rekonštrukcii vlakových tratí aspoň na 160km/h ani nehovorím. Ešte nie sme ani v Žiline…

  3. Nuž, keď ideme hovoriť o rýchlosti zvuku v prostredí, kde tlak vzduchu bude 1000x nižší než atmosférický … má to zmysel prirovnávať k rýchlosti zvuku? Nie. Jednoducho páni novinári, nezavádzajte. Uveďte rovno predpokladanú rýchlosť toho dopravného prostriedku v km/h a zbytočne nezavádzajte predstavivosť ľudí porovnávaním s nejakou rýchlosťou zvuku. Tá je totiž tak rôzna, ako sú rôzne mechanické vlastnosti materiálov, ktorými sa zvuk môže šíriť.

Pridajte komentár