Oficiálne: Hummer sa vracia ako rýchly elektromobil s výkonom 1 000 koní

1

Americká automobilka GMC, ktorá patrí pod koncern General Motors, oficiálne oznámila, že oživuje značku Hummer. Zverejnila pritom prvé informácie a upútavky na prvý nový model GMC Hummer EV – super-výkonný a super-rýchly elektromobil.

Prvý model značky Hummer, „Humvee M998“, vznikol na základoch vojenského vozidla HMMWV (High Mobility Multipurpose Wheeled Vehicle) od americkej spoločnosti AM General, pričom do predaja sa dostal v roku 1992.

O 6 rokov neskôr kúpil túto značku automobilový koncern General Motors (GM). Na trh pritom uviedol 3 modely: H1 – základy z vojenského vozidla a H2 + H3 – vyrástli na platformách pre civilné vozidlá od GM.

V roku 2009 bola vyrobená aj plug-in hybridná verzia modelu H3. Vozidlo dostalo meno Electric Hummer H3, pričom ho neskôr predstavil vtedajší guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger. A to počas tlačovej konferencie na podporu ekologických vozidiel.

Hummer v roku 2010 „skrachoval“, dá sa však povedať, že v rámci aktuálneho oživenia GMC pokračuje tam, kde sa skončilo. A to pri elektrifikovanom pohone. Nový model však už bude plne elektrický. A bude to „zviera“.

Extrémny pickup

Automobilka GMC informuje, že elektrický model Hummer EV bude disponovať 1 000 konskými silami, krútiacim momentom skoro 15 600 Nm a zrýchlením z 0 na 60 mph (97 km/h) za 3 sekundy. Predstavený bude 20. mája a na trh dorazí na jeseň budúceho roku.

„GMC vyrába prémiové a zdatné pickupy a SUV, pričom GMC Hummer EV to posunie do nových výšin. Sme nadšení, že môžeme predstaviť náš revolučný pickup s nulovými emisiami v rámci najväčšej televíznej reklamy (počas prestávky Super Bowlu),“ povedal Duncan Aldred, viceprezident automobiliek Buick a GMC, informuje Cleantechnica.

Zdá sa teda, že Hummer EV by mohol konkurovať ďalším extrémnym elektrickým pickupom ako Tesla Cybertruck či Rivian R1T. Vyrábať sa bude v americkom Michigane, a to v závode Detroit-Hamtramck.

Zdroje: GMC, Wikipedia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Zavedenie výroby Tesly Cybertruck má byť neuveriteľne lacné, tvrdí expert
Extrémne elektromobily od Rivianu sa dokážu otáčať ako tank
„Konkurent Tesly Cybertruck“ vsádza na elektromotory v kolesách

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. No, HUMMER je HUMMER. Žiadna diskusia a vybavené. Odjakživa to bol a samozrejme aj je chlapčenský sen dospelých chlapov. Nie je tak?
    Ešte by to chcelo zopár technických detailov – kapacita baterky, dojazd, prípadne cena.
    A môžme veselo slintať…

Pridajte komentár