General Motors uvažuje o elektrickej reinkarnácii značky Hummer

3

Značka legendárnych terénnych požieračov benzínu, Hummer, by sa mohla dočkať vzkriesenia. Ak sa tak stane, pod kapotou nových vozidiel budeme márne hľadať vysoko-objemové „V-osmičky“. Jedinou alternatívou má byť v tomto smere totižto elektrický pohon.

Automobilový koncern General Motors (GM) premýšľa o svojej budúcnosti, a to hlavne v oblasti elektrifikácie. Zvažuje pritom všelijaké možnosti. Jednou z nich je podľa Bloombergu aj oživenie značky Hummer, v rámci ktorej by sa mohli vyrábať elektrické SUV a nákladné vozidlá.

Značka Hummer, ktorá bola stelesnením veľkých offroadov vznikla v roku 1992, pričom prvý model vyrástol na základoch amerického armádneho vozidla. Ďalšie dve generácie Hummera boli už podstatne civilnejšie, avšak značka sa časom ukázala ako neživotaschopná.

Jej spásou mohla byť v roku 2009 čínska spoločnosť Tengzhong, ktorá oznámila, že má záujem o kúpu značky. Neskôr však svoju ponuku stiahla, a tak Hummer zanikol v roku 2010.

GM to nepotvrdil, ani nevyvrátil

Je teda veľkým paradoxom, že oživenie značky, ktorá vyrábala výhradne vozidlá s obrovskými spaľovacími motormi, by mohla mať na „svedomí“ elektrifikácia. Bloomberg uvádza, že daná informácia pochádza od ľudí, ktorí sú oboznámení s touto záležitosťou.

Prezident GM, Mark Reuss, to pritom nepotvrdil, ani nevyvrátil. „Milujem Hummer. No nie som si istý. Ale zvažujeme všetky možnosti,“ povedal počas tlačovej konferencie 12. júna. Podľa zasvätených zdrojov je všetko v štádiu „čo ak“, v rámci možných plánov, ktoré sa týkajú batériou poháňaných nákladiakov, zrejme vrátane pickupov.

„e-Hummer“ by nebol úplnou novinkou

Ďalšou zaujímavosťou je, že ak by sme sa napokon dočkali elektromobilu Hummer, nebol by to prvý elektrifikovaný model tejto značky. V roku 2009 bola totiž vyrobená plug-in hybridná verzia modelu H3. Vozidlo dostalo meno Electric Hummer H3, pričom ho neskôr predstavil vtedajší guvernér Kalifornie, Arnold Schwarzenegger. A to počas tlačovej konferencie na podporu ekologických vozidiel, uvádza Auto Channel.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Mohol to byť revolučný elektromobil. Údajne ho však „zabila“ ropná lobby
Rivian predstavil elektrický pickup s extrémnymi parametrami. Na ťahu je Tesla
Dočkáme sa konečne elektromobilu Opel Ampera-e vďaka zvýšeniu produkcie GM?

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

3 komentáre

  1. Tak takáto nádhera by sa určite „chytila“. Elektrický Lincoln by asi neoslovil nikoho, ale toto? Pastva pre oči, potešenie duše… Ťažko si predstaviť kultovejší model na reinkernáciu, samozrejme elektrickú. Mýlim sa snáď?

  2. Možno by som ho bral ešte skôr ako Taycan, e-tron a ďalšie. Menované a ďalšie sú síce to najnovšie, čo tu je, ale Hummer je proste ikona. U mňa po Tesle hneď na druhej priečke.

Pridajte komentár