Honda uvádza na trh cenovo dostupný elektrický minivan

5

Na domáci japonský trh prichádza cenovo dostupný elektrický „mini-vanHonda N-VAN e. Ten bude pritom dostupný v komerčnej, osobnej či hobby verzii.

Automobilka Honda nemá vo svojom portfóliu veľa elektromobilov, nedávno však predstavila svoj nový strategický plán, v rámci ktorého preinvestuje cca 59 mld. € najmä do elektromobility. Model N-VAN e je pritom jedným z prvých avizovaných elektromobilov.

Honda N-VAN e vychádza zo spaľovacieho modelu N-VAN, takže nejde o dedikovaný elektromobil. Výrobca však uvádza, že novinka poskytne používateľsky prívetivé funkcie, ktoré sú jedinečné pre elektromobily. A to pri zachovaní užitočných vlastností modelu N-VAN, ktorými sú veľký nákladný priestor, nízka podlaha, vysoký strop a veľký otvor na strane spolujazdca vďaka absencii stredového stĺpika.

4 verzie

Dostupné budú až 4 verzie elektromobilu Honda N-VAN e – 2 osobné a 2 komerčné. Verzia „e: L4″ ponúka 4-miesta na sedenie a je určená pre širokú škálu aplikácií. A v štandarde obsahuje napr. aj 7“ centrálny dotykový displej. Verzia „e: Fun“ vychádza z verzie e: L4 a podľa výrobcu sa hodí na voľnočasové aktivity. V štandarde pritom ponúka napr. LED svetlomety či rýchlonabíjanie.

Verzie „e: G“ a „e: L2“ sú určené pre komerčné účely. Medzi sebou sa líšia najmä vnútornou konfiguráciou sedadiel. Verzia e: G ponúka len sedadlo vodiča a verzia e: L2 zahŕňa 2 sedadlá v tandemovom usporiadaní. Komerčné modely sú aktuálne na japonskom trhu dostupné len na lízing.

honda n-van e

Zdroj: Honda

honda n-van e interier

Zdroj: Honda

Technické špecifikácie

Honda N-VAN e je vybavená batériou s kapacitou 29,6 kWh, ktorá zabezpečí dojazd 245 km podľa cyklu WLTC. Štandardom je 6-kW palubná nabíjačka, vďaka ktorej trvá nabitie batérie cca 4,5 hod. K dispozícii je aj DC nabíjanie, ktoré nie je štandardom pre všetky verzie. To podporuje max. nabíjací výkon 50 kW (DC), pričom sa vozidlo na 80 % nabije za cca 30 min.

A určite poteší aj možnosť obojsmerného nabíjania v rámci funkcie V2L. Tá umožňuje napájať elektrické spotrebiče energiou z trakčnej batérie vozidla. A to max. výkonom 1,5 kW. Čo sa týka rozmerov modelu N-VAN e, tie by mali byť podobné ak nie rovnaké ako v prípade spaľovacej verzie, t.j. 3 395 x 1 475 x 1 950 x 2 520 mm (dĺžka x šírka x výška x rázvor). Výkon vozidla sa nám nepodarilo vypátrať.

honda n-van e

Zdroj: Honda

Známe sú ceny elektromobilu Honda N-VAN e pre domáci trh. Komerčné verzie začínajú po prepočte na cene cca 14 500 € (e: G), resp. 15 100 € (e: L2). A osobné verzie stoja od cca 16 000 € (e: L4), resp. 17 300 € (e: Fun). Aktuálne nie je známe, či Honda plánuje predávať model N-VAN e aj mimo domáceho trhu.

honda n-van e interier

Zdroj: Honda

Zdroj: Honda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Honda avizuje 7 elektromobilov novej generácie a obrovské investície
Kia predstavila špeciálne viacúčelové elektromobily „PBV“, ktoré majú byť revolučné
Spoločný elektromobil od Sony a Hondy má byť bližšie k výrobe
ODBER NOVINIEK

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

5 komentárov

  1. Asi pre aziatské pomery výhodné pracovné BEV. Neviem, či by to bola pre Hondu až taká robota, dať autu sympatickejšiu tvár ….

  2. Neviem si predstaviť, že by takáto minikrabička uspela mimo ázijského trhu. Aj keď, možno by to v USA mohli naložiť na korbu pick-upov a potom dať deťom nech sa povozia 🙂

  3. U nas akurat tak pre kurierov v meste na rozvoz drobnejsieho tovaru. Zvnutra vyzera odolne, ale nechcel by som po nasich jamach jazdit s tymi malymi kolieskami.

Pridajte komentár