Nová Honda Jazz sa už testuje. Príde aj ako cenovo dostupný elektromobil

0

Honda Jazz patrí do triedy malých áut, avšak vzhľadom na svoje rozmery ponúka pomerne veľký vnútorný priestor. Javí sa tak ako vhodný kandidát na mestský rodinný elektromobil. A to si myslí aj výrobca, keďže 4. generácia, ktorá sa už testuje, bude dostupná aj v elektrickej verzii. A to zrejme za zaujímavú cenu.

Špionážne fotografie odhaľujú maskovaný testovací prototyp chystanej novinky so spaľovacím motorom. Naznačujú nám však aj to, ako bude vyzerať elektrická verzia, nakoľko elektromobil by sa mal po dizajnovej stránke líšiť od bežnej verzie len prednou maskou. Dodávame, že fotografie boli zaznamenané „niekde“ v južnej Európe, pričom vozidlo malo nemecké poznávacie značky.

Elektrická Honda Jazz sa už vyrábala

Dôkazom malých dizajnových rozdielov medzi oboma variantmi, by mohla byť elektrická verzia staršej generácie modelu Honda Jazz EV, resp. Fit (názov pre iné trhy). Ten sa predával od roku 2012 na japonskom a americkom  trhu (presnejšie v Kalifornii).

Tento model bol vyrobený len v obmedzenom počte, pričom v USA sa predával za vyše 36 000 $. Disponoval výkonom 92 kW a Li-Ion batériou s kapacitou 20 kWh. Tá zabezpečila malému elektromobilu dojazd 134 km (EPA). To bolo viac ako v prípade vtedajšieho modelu Nissan Leaf.

Novinka ponúkne vyšší dojazd za menej peňazí

Nová generácia má podľa Nikkei ponúknuť dojazd 300 km. Keďže sa jedná o japonský zdroj, môžeme predpokladať, že dojazd bol vypočítaný na základe tamojšej normy JC08. Tá je podobne „optimistická“ ako NEDC.

To by znamenalo, že ak sa nový elektrický Jazz dostane na európsky trh, mohol by konkurovať pripravovaným koncernovým trojičkám Škoda e-Citigo, Volkswagen e-up a Seat e-Mii. Ich základné verzie by mali ponúknuť dojazd 270 až 300 km, zrejme podľa cyklu NEDC.

Honda Jazz EV však ponúkne viac priestoru a možno aj lepšiu cenu. Veď model za začne predávať v Číne v roku 2020 za cca 18 000 $ (15 800 €). Cena Škody e-Citigo by pritom mala začínať na sume okolo 19 000 €. V prípade, že by sa Honda začala predávať v Európe, môžeme očakávať vyššiu cenu ako na čínskom trhu. Napriek tomu by mohla ponúknuť zaujímavý pomer cena/hodnota.

Aktuálne však vieme na základe japonského zdroja len to, že nová Honda Jazz sa má predávať v Číne a „inde“. Veríme, že „inde“ je aj Európa. Honda však pre starý kontinent potvrdila iný mestský elektromobil Honda Urban EV, ktorý príde na trh v budúcom roku. Ten však nebude tak praktický ako Jazz.

Aj hybridný variant

Nesmieme však zabudnúť ani na hybridnú verziu novej Hondy Jazz. V jej prípade sa hovorí o tom, že preberie pohonnú jednotku z nového modelu Honda Insight – 1,5 l 4V benzínový motor + elektromotor s celkovým výkonom 112 kW.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
Elektromobil Honda Urban EV vyhlásený za “Najlepšie koncepčné auto”
Nový Peugeot 208, ktorý príde aj ako elektromobil, sa už testuje
Elektrický hatchback Volkswagen ID bude vybavený 50 aj 80 kWh batériou. Čo dojazd?

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Carscoops

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár