Honda a GM oznámili spoluprácu na cenovo dostupných elektromobiloch

7

Automobilky Honda a GM (General Motors) dnes oznámili prehĺbenie vzájomnej spolupráce. Tá sa bude po novom týkať aj vývoja cenovo dostupných elektromobilov a tiež možnej kooperácie ohľadom batérií novej  generácie.

Spoločne vyvíjané elektrické vozidlá budú vychádzať z novej platformy GM Ultium, ktorá bola navrhnutá špeciálne pre batériové elektromobily. Spolupráca má priniesť celosvetovú výrobu miliónov elektrických áut, pričom sa majú využiť technológie, dizajn a dodávateľské stratégie oboch spoločností.

Japonská automobilka a americký automobilový koncern tiež oznámili kooperáciu ohľadom štandardizácie zariadení a procesov, s cieľom dosiahnuť prvotriednu kvalitu, vyššiu produktivitu a lepšiu cenovú dostupnosť.

Možný spoločný vývoj nových batérií

Honda a GM tiež budú diskutovať o rozšírení spolupráce, a to ohľadom batérií novej generácie. Jej cieľom by malo byť zníženie nákladov, ako aj zlepšovanie výkonnosti a udržateľnosti. GM pritom už pracuje na lítium-kovových, kremíkových a solid-state batériách. A aj Honda vyvíja batérie s technológiou solid-state, pričom už zriadila demonštračnú linku na ich výrobu.

Spoločne vyvíjané elektromobily

Jedným z prvých, ak nie prvým výsledkom dnes oznámenej spolupráce Hondy a GM bude elektromobil pre americký trh, ktorého cena sa má pohybovať v nižšej hladine ako v prípade pripravovaného kompaktného elektrického crossoveru Chevrolet Equinox EV. Model Equinox má pritom začínať na cene pod 30 000 $ (cca 27 400 €) bez DPH. A práve na elektrické crossovery sa chcú obe automobilky zamerať v rámci spoločnej spolupráce na cenovo dostupných elektromobiloch.

Honda a GM vzájomne kooperujú už roky a napr. v roku 2020 oznámili spoluprácu ohľadom 2 elektromobilov, vrátane modelu Honda Prologue. Ten má prísť na trh začiatkom roka 2024. Potom bude nasledovať prvé elektrické SUV značky Acura, ktorá patrí pod Hondu.

Dnes oznámená spolupráca má zas viesť ku globálnej výrobe cenovo dostupných elektrických crossoverov v miliónových objemoch, a to od roku 2027.

Zdroj: Honda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
GM chystá 30 „lacnejších“ globálnych elektromobilov s dojazdom až 725 km
Honda chystá pre Európu menšie elektrické SUV. A avizuje aj elektrické lietadlo
GM pracuje na batériách, ktoré majú elektromobilom zabezpečiť dojazd takmer 1 000 km

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Aj malé americké autá sú ťažké a s aerodynamikou tehly. Na to potrebujú minimálne 100 kWh batériu, ideálne 200 kWh. Ak k tomu pridáme drahé a zaostalé batérie + zaostalý pohon, tak máme kombináciu najlepšieho amerického výrobcu BEV a najlepšieho japonského. Tesla a čínske automobilky sú okamžite v šoku a už teraz sa boja marketingovo mimoriadne nebezpečného konzorcia 🙂

    • Čo je však alarmujúce, je predaj elektromobilov GM v USA v poslednom štvrťroku 2021. Predajcom sa podarilo odovzdať zákazníkom len 26 áut. To nie je preklep, skutočne dvadsaťšesť, 25 Chevroletov Bolt a jeden elektrický Hummer.
      „https://www…“

  2. Všetky elektromobily by mali byť cenovo dostupné, inak to nemá zmysel, aj keď to súčasná situácia vo svete komplikuje! Načo sú nám „cenovo nedostupné“ BEV?! 🙂

    • Tie cenovo nedostupné elektromobily idú dobre na odbyt a čakacie doby – okrem Tesly, ktorá to úžasne dáva – sú aj rok. Kto vie počítať, spočíta si, že sa mu v priebehu nejakého času emobil oplatí aj za vyššiu nadobúdaciu cenu.

  3. Ja si počkám do leta a som zvedavý ako pôjdu na dračku tie Tesly vyrobené v Berlíne ? Či budú vôbec stíhať vyrábať ??? PS. – Neutron ,takých “ Anonýmov “ je na bohatom Slovensku stále dosť ! Veď sa len pozri na vládu?!

Pridajte komentár