Honda e: Spoznali sme výkon mestského „elektro-žihadla“

1

Prvý elektromobil od Hondy, ktorý bude dostupný v Európe, Honda e, si už mohli vyskúšať prví novinári. Pri tejto príležitosti zverejnila japonská automobilka nové informácie. Tie sa týkajú najmä výkonu a jazdných vlastností.

Honda nám postupne odhaľuje špecifikácie svojho pomerne výnimočného elektromobilu. Už vieme, že ide o prvý model, ktorý vyrástol na novej platforme určenej špeciálne pre elektromobily. Disponovať bude 35,5 kWh batériou, ktorá zabezpečí dojazd cez 200 km (WLTP).

Efektivita vozidla tak bude zrejme sklamaním, poteší však vodné chladenie batérie. To by malo maximalizovať jej životnosť a stabilizovať nabíjanie prostredníctvom DC rýchlonabíjačiek. Z 0 na 80 % sa má pritom Honda e nabiť za 30 min.

Honda nás nedávno prekvapila aj vyjadrením, že sériové vozidlo bude v štandarde disponovať „virtuálnymi“ spätnými zrkadlami. To znamená, že namiesto zrkadiel bude využívať kamery, ktoré budú prenášať obraz na displeje umiestnené v interiéri. Ďalším prekvapením je aj to, že „sériovka“ bude mať kľučky zapustené do dverí, ktoré sa budú samé vysúvať.

Japonská automobilka už dlhšiu dobu avizuje, že Honda e bude mať výborné jazdné vlastnosti a ponúkne zábavu za volantom. A to aj vďaka nízkemu ťažisku, ideálnemu rozloženiu hmotnosti (50:50) a pohonu zadnej nápravy.

Novinky

Aktuálne sa dozvedáme zaujímavé informácie o výkone. Veď tento malý a podľa všetkého aj pomerne ľahký elektromobil (použitie „ľahkých a pevných materiálov“) ponúkne výkon 110 kW (150 k) a krútiaci moment 300 Nm, ktorý je dostupný už od prvej otáčky. Z pohľadu jazdných zážitkov to teda vyzerá naozaj nádejne. Žiaľ, Honda zatiaľ neprezradila údaj o zrýchlení.

Prezradila však polomer otáčania, ktorý má hodnotu 4,3 metra. Taktiež sme sa dozvedeli, že Honda e bude disponovať funkciou Single Pedal Control, ktorá umožní zrýchľovanie a spomaľovanie vozidla prostredníctvom jediného pedála (akcelerátora).

Aktuálne prezentované vozidlo je síce prototyp, výrobná verzia sa má od neho líšiť ale len minimálne. Tú pritom spoznáme koncom tohto roka. Honda e by sa mala dostať na trh začiatkom budúce roka, pričom na vybraných trhoch (VB, Nemecko, Francúzsko a Nórsko) je už dostupná na pred-objednávku

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Honda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil Honda E ponúkne virtuálne spätné zrkadlá v štandarde
Elektromobil s dojazdom 300 km za 15 000 €? Áno, Honda Jazz EV
Honda spolupracuje s NASA na vývoji batérií s 10-násobnou energetickou hustotou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. No, šok to určite nie je. Ale je to dobrá správa – ďalšia nádhera do rodiny e – áut.
    Tie virtuálne zrkadlá – to je správny posun.

Pridajte komentár