Honda predstavila sympatický mestský elektromobil pre Európu

2

Na autosalóne v Ženeve zažil svetovú premiéru aj malý mestský hatchback Honda e Prototype. Podľa výrobcu ide o prototyp prvého elektromobilu určeného pre Európu, ktorý je veľmi blízky produkčnému modelu. Ten sa pritom dostane do výroby ešte tento rok a odštartuje ambiciózne plány automobilky v oblasti elektromobility na starom kontinente.

Honda e Prototype je podľa japonskej automobilky „balíkom“, ktorý je ideálny do mestského prostredia. Vychádza z oceneného konceptu Urban EV, pričom disponuje 5 dverami. Kľučky predných dverí sú vysúvateľné, kľučky zadných dverí sú zas „ukryté“ v rámci C-stĺpika.

Hladké kontúry karosérie, vrátane A-stĺpikov, vysúvateľné kľučky či kompaktný kamerový systém namiesto klasických spätných zrkadiel sú dôkazom, že konštruktéri si dali záležať na aerodynamike vozidla. Avšak virtuálne spätné zrkadlá nebudú pravdepodobne bežnou súčasťou vozidla.

„Mestský“ dojazd

Honda e Prototype má priniesť kombináciu efektivity, výkonu a použiteľnosti v mestskej džungli. Zrejme aj preto výrobca siahol po kapacitne menšej batérii, ktorá má zabezpečiť dnes už podpriemerný dojazd niečo cez 200 km. V rámci mestského využitia je to však určite dostatočná hodnota. Menšia batéria by tak mohla priniesť zaujímavú cenovku.

Nabíjanie

Batéria bude podporovať rýchlonabíjanie jednosmerným prúdom, pričom na 80 % kapacity sa má nabiť za 30 min. Jej konkrétne špecifikácie však zatiaľ Honda neprezradila. Oficiálne fotografie však odhaľujú, že ju bude možné nabíjať prostredníctvom CCS konektora. A to je veľmi dobrá správa, nakoľko je ním vybavená drvivá väčšina európskych rýchlonabíjacích staníc.

Interiér

V minimalisticky pojatom interiéri nájdeme 2-ramenný volant a displejové orgie. Veď na palubnej doske je ich až 5. Digitálnu prístrojovú dosku vodiča dopĺňajú 2 displeje, ktoré slúžia na nastavovanie vozidla a infotainmentu. Okrem toho, v krajných častiach “palubky” nájdeme ďalšie 2 displeje, ktoré premietajú obraz z vonkajších kamier.

Rezervácie

Výrobca spustí rezervácie na model Honda e Prototype, resp. jeho produkčnú verziu na vybraných európskych trhoch začiatkom leta 2019. Dovtedy je možné sa aspoň zaregistrovať na odber noviniek súvisiacich s modelom, a to aj na Slovensku. Honda v tejto súvislosti uvádza, že aktuálne eviduje okolo 15 000 registrácií.

Plány v oblasti elektromobility

Honda v skratke prezentovala v Ženeve aj svoje nové európske plány v oblasti elektromobility. Pôvodný plán hovoril o tom, že do roku 2025 majú tvoriť predaje elektrifikovaných vozidiel 2/3 z jej celkových predajov na starom kontinente. Po novom to má byť 100 %. To by mohlo znamenať, že v roku 2025 už nebude mať v ponuke žiaden čisto spaľovací model.

Zdroj: Honda, titulná fotografia: Carmagazine

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elektromobil s dojazdom 300 km za 15 000 €? Áno, Honda Jazz EV
Honda spolupracuje s NASA na vývoji batérií s 10-násobnou energetickou hustotou
Nemecký startup tvrdí, že postavil elektrické “maskované mini-Porsche”

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

Pridajte komentár