„Honda e“ je meno prvého „európskeho“ elektromobilu od Hondy

4

Prvým elektromobilom od Hondy, ktorý bude určený pre európsky trh, bude malý mestský hatchback menom Honda e. Ten pôjde do výroby ešte tento rok, pričom japonská automobilka informuje, že je oň veľký záujem.

Najskôr koncept Urban EV

Honda predstavila v roku 2017 elektrický koncept Honda Urban EV, o ktorom tvrdila, že bude z neho vychádzať sériový elektromobil určený pre Európu. Ten sa pritom tešil veľkej pozornosti a získal napríklad aj ocenenie „Najlepšie koncepčné auto“.

Na tohtoročnom marcovom autosalóne v Ženeve nám ukázal výrobca už produkčný prototyp, ktorý označoval ako Honda e Prototype. A aktuálne informuje, že sériový elektromobil sa bude volať jednoducho, príznačne a minimalisticky – Honda e.

A takým by mal byť z časti aj samotný model. Na rozdiel od konceptu však bude „sériovka“ disponovať 5-dverami. Sme zvedaví, či sa do finálnej verzie dostanú vysúvateľné kľučky predných dverí, virtuálne spätné zrkadlá či viacero interiérových displejov, ktoré ponúka „tohtoročný“ produkčný prototyp.

Uvítali by sme, keby aspoň základná verzia neobsahovala zbytočné technologické „vychytávky“, ktoré by vozidlo určite predražili. Samotný výrobca pritom hovorí o cenovej dostupnosti. K nej by mohla prispieť aj špecializovaná platforma určená pre elektromobily, ktorá by mohla priniesť nižšie výrobné náklady, podobne ako MEB od Volkswagenu.

Mestský dojazd a rýchlonabíjanie

Možnú dostupnosť naznačuje aj uvádzaný dojazd, a to 200 km. Honda e by tak mala disponovať batériou s nie moc veľkou kapacitou, takže by nemala tento mestský elektromobil príliš predražiť. Honda však našťastie nešetrila na nabíjacom systéme, keďže hatchback podporuje rýchlonabíjanie cez CCS konektor. Na 80 % kapacity sa má pritom nabiť za 30 min.

Napriek tomu, že ide o mestské vozidlo, Honda hovorí, že ponúkne dobrú jazdnú dynamiku. A to aj vďaka koncepcii elektrického pohonu, ktorý poháňa zadné kolesá.

Na novinku Honda e sa veľmi tešíme. Dúfame, že nás výrobca nesklame. A v to určite dúfajú aj ďalší záujemcovia, ktorých je podľa Hondy až 22 000. Toto číslo by pritom malo vyjadrovať počet oficiálnych registrácií na odber noviniek, ktoré sa týkajú tohto modelu.

Zdroj titulnej fotografie: Honda

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Honda spolupracuje s NASA na vývoji batérií s 10-násobnou energetickou hustotou
Honda, Toyota či Fiat budú predávať čínske e-auto pod svojím menom. Prečo?
Škoda prezradila „neuveriteľnú“ cenu svojho prvého elektromobilu Citigo-e

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

4 komentáre

Pridajte komentár