Za cenu Hondy e bude možné kúpiť 2 elektrické Škody Citigo

1

Honda dnes na autosalóne vo Frankfurte odhalila produkčnú verziu svojho prvého elektromobilu pre európsky trh – Honda e. Cena novinky je však na rozdiel od Škody Citigoe iV sklamaním. Je to zrejme daň za hi-tech riešenia.

Necelý týždeň pred svetovou premiérou modelu Honda e zverejnil výrobca špecifikácie sériového modelu. Dozvedeli sme sa pritom, že malý mestský elektromobil bude dostupný v dvoch verziách, ktoré sa budú líšiť najmä výkonom či ďalšími nekonkretizovanými špecifikáciami.

Už koncepčná verzia tohto modelu vzbudila veľkú pozornosť, pričom získala cenu v oblasti dizajnu. Nemenej potom zaujal aj prototyp Honda e Prototype, pričom japonská automobilka vyhlásila, že produkčná verzia bude takmer identická. Tomu sa pritom nechcelo veriť. A to najmä kvôli šialenej „displejománii“ v kabíne, „virtuálnym“ spätným zrkadlám, ktoré využívajú namiesto skla kamery či elektricky vysúvateľným kľučkám predných dverí.

Za „vychytávky“ sa platí

Tieto technologické „vychytávky“ sa napokon predsa len dostali do sériového vozidla, pričom sú štandardom. A to je zrejme jeden z hlavných dôvodov nemalej ceny. Veď tento malý mestský hatchback s 35,5 kWh batériou a dojazdom 220 km (v rámci interného testovania) bude stáť na nemeckom trhu od 33 850 €.

Vyššia verzia “Advance”, ktorá je okrem iného výkonnejšia o 13 kW, začína na sume 36 850 €. V Británii sú ceny po prepočítaní na eurá podobné. A to 33 200 €, resp. 36 000 €. Dnes boli pritom odhalené aj ceny elektromobilu Škoda Citigoe iV , ktorý patrí do rovnakého segmentu.

1 za cenu 2

Škoda Citigoe iV síce nie je tak výkonné, technologicky vyspelé a vybavené vozidlo, akým je Honda e, pričom je „len“ elektrickou verziou staršieho spaľovacieho modelu, narozdiel od Hondy postavenej na novej špeciálnej platforme pre elektromobily, ponúkne však o niečo vyšší dojazd (260 km – WLTP) a zrejme aj o polovicu nižšiu cenu.

Veď cena na českom trhu začína po prepočte na sume 16 600 €. Treba však tiež uviesť, že v Nemecku, kde sú elektromobily dotované sumou cca 4 300 €, stojí od 20 950 €. Takže ak Honda model „e“ u našich susedov oproti nemeckému a britskému trhu výrazne nezlacní, českí zákazníci si budú môcť teoreticky kúpiť dva modely Škoda Citigoe iV za cenu jedného modelu Honda e. A to je na zamyslenie, aj keď ide o vozidlá s diametrálne odlišným „prístupom.“

Doteraz veľký záujem

Honda aktuálne hovorí, že eviduje záujem od 40 000 potenciálnych zákazníkov, a to zrejme na základe odberu newslettera a predobjednávok na pár vybraných trhoch. Držitelia rezervácií budú ešte tento mesiac vyzvaní, aby navštívili najbližšieho predajcu a Hondu e si objednali. Zákazníci z Veľkej Británie, Nemecka, Francúzska a Nórska pritom môžu počítať s dodávkami od leta budúceho roka.

Ako sme už uviedli na začiatku, Honda E je prvým elektromobilom japonskej značky, ktorý bude dostupný pre Európu. Je pritom súčasťou plánu, ktorého cieľom je kompletná elektrifikácia európskeho portfólia značky. A to do roku 2025.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Top Gear otestoval predprodukčnú Hondu E. Máme sa na čo tešiť?
Elektromobil s dojazdom 300 km za 15 000 €? Áno, Honda Jazz EV
Honda spolupracuje s NASA na vývoji batérií s 10-násobnou energetickou hustotou

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár