Exkluzívny španielsky elektromobil Hispano Suiza Carmen stojí od 1 500 000 €

7

Španielska spoločnosť Hispano Suiza so 116-ročnou tradíciou zverejnila ďalšie informácie ohľadom svojho extrémne výkonného a drahého elektromobilu Hispano Suiza Carmen, ktorý by mal doraziť na trh ešte tento rok. Športiak s retro dizajnom má byť podľa výrobcu postavený na „na najlepšej elektrickej platforme na svete“.

Spoločnosť Hispano Suiza bola založená v roku 1904, pričom spočiatku bola známa vďaka výrobe luxusných automobilov. Preslávila sa tiež svojimi leteckými motormi. Aktuálne sa venuje produkcii mechanických, hydraulických, elektronických a elektrických komponentov pre letecký priemysel.

To však nie je všetko. Svoje meno sa totiž snaží oprášiť aj v rámci automobilového priemyslu. A to pôsobivým športovým elektromobilom Hispano Suiza Carmen, ktorý odkazuje na minulosť značky.

O jeho pohon sa starajú 2 elektromotory s výkon 1 005 konských síl, resp. 750 kW, poháňajúce zadnú nápravu, vďaka čomu zrýchli toto vozidlo s hmotnosťou 1 690 kg z 0 na 100 km/h za menej ako 3 sekundy. Maximálna rýchlosť je elektronicky obmedzená na 250 km/h.

Podľa správ z minulého roka vozidlo disponuje li-ion batériou s kapacitou 80 kWh a energetickou hustotou 230 Wh/kg na úrovni packu. Konštrukcia batérie má umožniť jej jednoduchú aktualizáciu, pričom sa predpokladá, že vylepšená batéria by mohla ponúknuť energetickú hustotu až 300 Wh/kg a kapacitu 105 kWh. Pôvodná batéria by mala zabezpečiť dojazd cez 400 km.

Údajne najlepšia e-platforma

Španielska spoločnosť si zdá sa verí, keďže nedávno uviedla, že jej elektromobil Hispano Suiza Carmen bol postavený na najlepšej elektrickej platforme na svete, ktorá je vyrobená z uhlíkových vlákien. Integrované vysokovýkonné vodné čerpadlá majú byť vďaka „špecifickým“ materiálom a pene výborne izolované a vozidlo má aj vďaka tomu ponúknuť vynikajúci akustický komfort.

Palubná nabíjačka vozidla podporuje až 22 kW „AC-nabíjanie“, čo umožňuje jeho napr. domáce nabitie za 4 hodiny. Rýchlonabíjanie batérie však už nie je také „slávne“, keďže zvláda maximálny výkon len okolo 50 kW. Nabitie z 30 na 80 % má pritom trvať 30 min.

Hispano Suiza Carmen bude celkom vzácny zberateľský kúsok, keďže v Barcelone sa vyrobí len 19 kusov. Zrejme aj preto štartuje cena vozidla na závratných 1 500 000 €. Podľa minuloročných správ by mali prvé kusy doraziť k zákazníkom tento rok. To však už nemusí platiť, však všetci vieme kvôli čomu…

Zdroje: Hispano-Suiza, Carscoops, Motor1, Wikipedia

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Bulharský „mimozemský“ elektromobil s výkonom 5 221 koní vraj smeruje do výroby
Elektrický Aspark Owl „je najrýchlejšie akcelerujúce auto sveta“ a ide do predaja
Chorvátsky hyperšportiak Rimac C_Two si objednal aj šampión F1

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Tesla - Technicky Slabé on

    V poslednej dobe čítam na týchto elektrických portáloch kopu článkov typu: „vraj, údajne, možno, asi, ževraj“
    Teraz neviem či je to chyba novinárov a chcú priniesť silou-mocou senzáciu, alebo danými firmami ktoré chcú ohúriť Teslu, a celý elektrický „svet“

  2. Je to úžasné, že niekto dokáže skonštruovať takéto auto.
    Ale – aký je dôvod konštruovať takéto autá? Žeby na ozdobu autosalónov? Alebo niečo si dokázať? Alebo „vytiahnuť prachy“ od arabských šejkov a od ďalších boháčov?
    Praktický prínos asi limituje k nule. Alebo?

  3. Nezmyselná honba za exkluzivitou, keďže v prevažnej časti sveta je rýchlosť na cestách obmedzená na 130 kmh … skôr by som riešil dojazd a ucinnost motorov ako pofiderny výkon.

Pridajte komentár