Čínske HiPhi predstavilo svoj druhý „hi-tech“ elektromobil s cenou až 128 000 €

1

HiPhi Z je ďalším dôkazom, že čínski výrobcovia elektromobilov sa nevyhýbajú ani prémiovým segmentom, kde nájdeme naozaj drahé vozidlá. Táto novinka sa pritom zameriava najmä na technologický luxus a originálny dizajn.

Čínska spoločnosť Human Horizons, ktorá sama seba popisuje ako „poprednú spoločnosť v oblasti novej mobility a inteligentných jazdných technológií“, predstavila svoj druhý elektromobil HiPhi Z. Ten pritom nesie ďalší zaujímavý marketingový popis: „ultra-futuristické digitálne GT“.

Novinka značky HiPhi má byť podľa výrobcu vybavená „najmodernejšími technológiami pre vytvorenie bezkonkurenčného zážitku z jazdy na novej úrovni“ a má „vyzerať, pôsobiť a jazdiť ako auto z 20 rokov vzdialenej budúcnosti.“

Technologická výbava

V rámci exteriéru vozidla nájdeme napríklad plochy „Star-Ring ISD“, ktoré pozostávajú zo 4 066 LED diód, prostredníctvom ktorých má byť možné komunikovať s cestujúcimi, vodičmi a okolitým svetom.

hiphi z

Zdroj: Human Horizons

Dvere „futuristického GT-čka“ sú podľa HiPhi vybavené inteligentným interaktívnym systémom ISD a ultra-širokopásmovou bezdrôtovou komunikačnou technológiou, ktorá umožňuje automatickú detekciu osôb, kľúčov a iných vozidiel, čoho výsledkom má byť inteligentne nastavené otváranie dverí z hľadiska rýchlosti aj uhla. A aktívne otvory v rámci prednej mriežky sú prepojené so zadným spojlerom a krídlom a automaticky upravujú aerodynamiku vozidla.

V interiéri elektromobilu HiPhi Z zas máme nájsť „HiPhi Bota“, čo je spoločník na báze umelej inteligencie, ktorý „dokáže automaticky prispôsobiť každý aspekt jazdy a používateľskej skúsenosti“. Okrem toho sa Číňania chvália aj audiosystémom Meridian s 23 reproduktormi či pretekárskymi sedadlami.

Vo vozidle zameranom na technologickú vyspelosť samozrejme nemôžu chýbať ani pokročilé jazdné systémy ADAS, ktoré používajú 34 senzorov, LiDAR či čipset NVIDIA Orin X. Vďaka tomu vozidlo ponúka asistovanú jazdu, automatické parkovanie či inteligentné privolanie cez aplikáciu v smartfóne.

hiphi z

Zdroj: Human Horizons

HiPhi Z tiež ponúkne pokročilé zavesenie kolies, vzduchové pruženie a natáčanie zadnej nápravy, vďaka čomu má mať toto vyše 5-metrové vozidlo polomer otáčania ako model MINI Cooper.

Známe špecifikácie

Čo sa týka technických parametrov, spoločnosť Human Horizons v rámci tlačovej správy prezradila len kapacitu batérie (120 kWh), dojazd (705 km – cyklus neuviedla, pravdepodobne CLTC) a zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,8 s. Zverejnila však cenový rozsah, a to 89 000 až 129 000 $ (88 000 až 128 000 €). Dátum uvedenia vozidla na trh a ďalšie podrobnosti majú byť oznámené v auguste.

Zdroj: Human Horizons

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Pre Teslu už nie sú roboty dostatočne „inovatívne“. Nasadzuje „Giga press“
Technológia výroby elektromobilov Tesla na spôsob hračkárskeho autíčka by mohla byť vo vývoji
VW ide po stopách Tesly aj v oblasti výroby. Chystá „megacasting“ a väčšiu automatizáciu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár