Čínsky hi-tech elektromobil Hiphi X za 103 000 € sa začal dodávať

1

Čína nie je len o malých „lacných“ elektromobiloch. Jeden z tamojších výrobcov Human Horizons/Hozon Auto totiž spustil dodávky svojho technológiami nabitého luxusného crossoveru Hiphi X, ktorého cena po prepočte prekračuje 100 000 €.

V ostatnej dobe sme si predstavili hneď niekoľko čínskych cenovo dostupných elektromobilov pre mestské využitie, ktorých cena začínala cca na 3 800 €. Avšak domáci výrobcovia elektromobilov sa zameriavajú aj na segmenty z opačnej strany spektra.

Dobrým príkladom je veľký elektrický crossover Hiphi X, ktorý ponúka rozmery 5 200 x 2 062 x 1 618 mm (dĺžka x šírka x výška) a rázvor 3 150 mm. Ten má podľa výrobcu priniesť množstvo svetových prvenstiev v rámci sériovo vyrábaných automobilov.

Ako prvý má ponúknuť vývojársky otvorenú softvérovú architektúru, úplný bezdotykový vstup aj vďaka rozpoznávaniu tváre, ISD (Intelligent Signal Display), grafické programovacie rozhranie, prispôsobiteľný kokpit, schopnosť tvorby poézie, obrazov a hudby na báze AI, parkovací systém s autonómiou úrovne 4 či technológiu 5G-V2X.

HiPhi X určite zaujme aj svojimi elektricky otvárateľnými „bezkľučkovými“ dverami. Spodná časť delených zadných dverí sa otvára protichodne, vrchná časť sa zas vyklápa dohora, podobne ako v prípade Tesly Model X.

Founder edition

No a minulý mesiac boli spustené dodávky úvodnej limitovanej edície „Founder edition“ v počte 3 000 ks, informuje Carnewschina. Táto verzia ponúka štvor alebo šesť miestnu konfiguráciu sedadiel, batériu s kapacitou 97 kWh, výkon 440 kW, krútiaci moment 820 Nm či zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 3,9 s. Čo sa týka dojazdu, výrobca dávnejšie avizoval dojazd 630 km, zrejme podľa cyklu NEDC.

Ako sa dalo očakávať, Hiphi X rozhodne nebude patriť k cenovo dostupným elektromobilom. Veď úvodná „limitka“ stojí po prepočte cez 103 000 €. Do ponuky by však časom mala pribudnúť aj dostupnejšia verzia s kapacitne menšou batériou a cenou okolo 87 000 €.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Čínske elektromobily nakopú niektorým tradičným automobilkám zadky, myslí si expert
Čína zaútočí na Európu aj luxusným elektromobilom Hongqi E-HS9
Do Európy mieri aj čínske NIO. Okrem elektromobilov ponúkne tiež stanice na výmenu batérií
Čínske elektro-SUV DFSK Seres SF5 dostalo „predpokladané“ slovenské ceny

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Toto bude čínska konkurencia TESLE, ale aj ostatným s vyššími ambíciami! Bude zaujímavé sledovať, kde a ako sa presadí, a koho poteší! Cesta k tomu bude dlhšia, ako len na jedno nabitie ! 🙂

Pridajte komentár