Šéf VW Group, ktorý presadil elektrifikáciu a obdivuje Teslu, končí

7

Koncern Volkswagen Group oznámil, že Herbert Diess končí na pozícii šéfa spoločnosti. Ten pritom viedol zrejme najväčšiu a najambicióznejšiu transformáciu nemeckého koncernu v histórii, a to smerom k elektromobilite a digitalizácii, za čo si vyslúžil uznanie nielen od svojho priateľa Elona Muska. Diess sa netajil obdivom voči Tesle (čo sa nie všetkým vo VW Group páčilo), pričom mu Tesla bola inšpiráciou v mnohých smeroch. Pre niektorých je jeho koniec prekvapením. A pre iných nie, keďže bol zástancom zásadných zmien a nebál sa povedať, čo si myslí.

Fanúšikovia spoločnosti Tesla môžu Herberta Diessa poznať aj vďaka tomu, že nemal problém verejne pochváliť Elona Muska a označiť Teslu za lídra v oblasti elektromobility a inovácií v automobilovom odvetví. Viackrát tiež uviedol, že sa snažia spoločnosť Teslu dobehnúť, či predbehnúť. A to aj „kopírovaním“ jej prístupov, stratégií a inovácií. Musk zas napr. povedal, že VW Group má šťastie, že ich vedie Diess a že sú v oblasti elektromobility na dobrej ceste.

Samotný Diess naznačil, že nie všetkým v koncerne sa páči jeho obdiv Tesly a Elona Muska, rovnako ako napr. to, že si v rámci dôležitého stretnutia najvyšších manažérov spoločnosti pozval ako online hosťa Elona Muska. Diess tiež uviedol, že Tesla Model Y je pre nich v mnohých aspektoch benchmarkom.

Pomerne nedávno sa taktiež objavila správa, že Elon Musk okolo roku 2015 ponúkol Herbertovi Diessovi stoličku šéfa spoločnosti Tesla. Teda ešte v čase, keď pôsobil v BMW. Diess však napokon nie dlho po škandále známom ako „DieselGate“ nastúpil do koncernu VW Group, aby očistil jeho meno a spustil asi najambicióznejšiu transformáciu spoločnosti smerom elektromobilite a digitalizácii spomedzi všetkých tradičných automobiliek.

Dnes už je jasné, že svoju misiu nedokončí. Koncern VW Group totiž oficiálne prostredníctvom tlačovej správy oznámil, že Diess ako generálny riaditeľ, resp. predseda predstavenstva nemeckého koncernu končí a od 1. septembra ho nahradí terajší šéf koncernovej značky Porsche, Oliver Blume.

Poďakovanie

Koncern Volkswagen Group Herbertovi Diessovi poďakoval za jeho prácu, pričom okrem iného uviedol: „Diess prišiel najmä s množstvom inovatívnych produktových nápadov, prepracoval produktové portfóliá a stanovil jasné zameranie na elektromobilitu. Inicioval tiež prelomové prístupy založené na platformách, ktoré sa napr. v nedávnej dobe týkali batériových článkov a služieb mobility“.

Problémový softvér či nepriazeň dôležitých rodín

Aj keď si Diess v rámci „rozlúčky“ vyslúžil oficiálnu pochvalu, zjavne nie všetko išlo podľa predstáv dozornej rady, ktorá ukončila jeho kontrakt cca 3 roky pred vypršaním. Ako sme informovali, nedávno sa objavili napr. správy, že dôležitá divízia CARIAD, ktorá sa špecializuje na softvér, zaostáva za plánmi, kvôli čomu sa oneskorí viacero nových modelov, vrátane technologickej vlajkovej lode.

Reuters zas vo svojom článku uvádza, že Diess nebol v priazni mnohých dôležitých ľudí okolo koncernu, vrátane hlavných akcionárov – rodín Porsche a Piech, ako aj predstaviteľov odborov. A to zrejme nielen kvôli dosahovaným výsledkom, zásadným zmenám, ale aj tomu, že nemal problém povedať, čo si skutočne myslí.

Krok späť ku „klasickej“ automobilke?

Evangelos Simoudis, investor rizikového kapitálu zo Silicon Valley, pre Reuters povedal, že Diess mal oveľa širšiu víziu, ktorá sa netýkala len automobilov. Chcel totiž z VW Group spraviť technologickú spoločnosť. No a jeho nástupca Oliver Blume má byť podľa Simoudisa opäť „človekom od áut“.

A napr. analytik spoločnosti Jefferies, Philippe Houchois, si myslí, že Diessov koniec nie je prekvapením vzhľadom na jeho marginalizovanie v ostatných mesiacoch, napísal portál Autonews. „Načasovanie je nešťastné a je ďalšou ilustráciou dysfunkcie vo VW,“ dodal Houchois.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Elon Musk a šéf VW sa opäť vzájomne pochválili, BMW hovorí o konci dominancie Tesly
Najnovšia továreň Tesly je impozantná a môže stanoviť nové štandardy, uvádza šéf VW
Šéf Tesly bol hosťom „krízového stretnutia“ top manažérov koncernu VW Group

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

7 komentárov

  1. Je to ako vo futbale! Zlý výsledok, alebo nejaká nespokojnosť mecenášov a tréner letí !!! Čo to VW prinesie uvidíme o rok, o dva …

    P.S. CEO sú vo firmách akýsi trvalý „seriál prievozníkov“ so zlatými padákmi! ….

  2. Novátorský šéf a staré skostnatené myslenie ostatných vo vedení firmy – to akosi nejde dohromady. Bola to iba otázka času.
    Žeby teraz prijal ponuku Elona Muska?
    Nuž, zlé by to byť nemuselo. Prečo nie, keď si tak rozumeli, resp. rozumejú…

    • Aj mňa to napadlo, len som to nechcel zakríknuť! Ak je Diess dobrý, a Elon ho zamestná, tak sa mu trochu uľaví! Len aby sa potom v súkromí nesnažil predbehnúť nášho borca Borisa !!!! 🙂 🙂 🙂

Pridajte komentár