Rosenbauer predstavil hneď 3 hasičské elektromobily pre rôzne aplikácie 

0

Rakúska spoločnosť Rosenbauer, ktorá je jedným z najväčších výrobcov hasičských vozidiel na svete, sa poriadne pustila do elektrifikácie. Veď nedávno predstavila ďalšie vozidlá, ktoré súvisia s hasením požiarov. A to model na hasenie AT Electric, tzv. ARFF vozidlo s označením Panther 6×6 Electric a plošinové vozidlo L32A-XS Electric.

Elektromobilita neobchádza ani špeciálne vozidlá záchranných zložiek ako sú tie hasičské. Dôkazom sú aj hasičské elektromobily spoločnosti Rosenbauer. Jej prvý elektrický model RT už využívajú prvé hasičské zbory a ďalšie 3 nedávno predstavené modely sa chystajú na trh.

Rosenbauer AT Electric

„Klasikou“, ktorá sa dostane do predaja tento rok, je model Rosenbauer AT Electric. Rakúšania ho postavili na podvozku od spoločnosti Volvo Trucks. Vozidlo, ktoré je vybavené nádržami na vodu (2 000 l) a penu (120 l), disponuje dvoma li-ion batériami s kapacitou 2 x 66 kWh, ktoré zabezpečia dojazd do 100 km. K dispozícii je aj tzv. „predlžovať dojazdu“, ktorý dokáže okrem iného zabezpečiť nepretržitú 4-hodinovú prevádzku čerpadla. Tento generátor poháňaný dieselovým motorom vie pritom poskytnúť trvalý elektrický výkon cca 50 kW.

Rosenbauer Panther 6×6 Electric

Asi na prvý pohľad najpôsobivejším modelom z predstavenej trojice je Rosenbauer Panther 6×6 Electric. Ide o vozidlo typu ARFF (Aircraft rescue and firefighting), ktoré sa využíva v rámci núdzových situácií súvisiacich s leteckou dopravou.

Pre tohto 39-tonového obra vyvinul Rosenbuer vlastnú platformu, a to v spolupráci so spoločnosťou Magna. Pre istotu je takisto vybavený predlžovačom dojazdu, ktorý sa má vyžívať najmä na zvýšenie doby prevádzky, keďže dokáže napájať aj vysokovýkonné čerpadlo. Každopádne 90 % všetkých operácií má pokryť energia z batérie, ktorú je možné nabíjať výkonom 250 – 300 kW, vďaka čomu sa nabije cca za 25 min.

Testy mali ukázať, že čisto na elektrinu je možné vykonať hneď niekoľko zásahov, ktoré zahŕňajú príchod na miesto za 2 až 3 min, vykonanie hasenia/zásahu a cestu späť. Rosenbauer Panther 6×6 Electric je zatiaľ prototyp, pričom sériové vozidlo má prísť na trh v roku 2024.

Rosenbaeur L32A-XS Electric

Posledným novým predstaveným modelom je plošinové vozidlo Rosenbaeur L32A-XS Electric, ktoré bolo postavené na podvozku od Volvo Trucks. To je poháňané 2 elektromotormi s kombinovaným výkonom 225 kW. A prevádzku rebríka zabezpečuje 3. elektromotor so špičkovým výkonom 100 kW.

O energetické potreby vozidla sa starajú 3 batérie s kapacitou po 66 kWh, ktoré je možné nabíjať maximálnym výkonom 150 kW (DC), resp. 22 kW (AC). Na jedno nabitie svojich batérií dokáže uskutočniť 8 až 10 výjazdov (po 8 km) spojených so zásahom, resp. 3 až 4 výjazdy (po 20 km), v závislosti od scenára.

rosenbauer L32A XS electric

Zdroj: Rosenbauer

Zdroj: Rosenbauer

SÚVISIACE ČLÁNKY:
„Najväčšie vodíkovo-batériové vozidlo na svete“ má batériu s kapacitou 1 200 kWh
Nový nabíjací štandard MCS prinesie výkon 3 750 kW nielen pre nákladné elektromobily
Tesla Semi sa zrejme blíži. Dostupná je možnosť rezervácie. Aj v EÚ

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár