Harley-Davidson zverejnil špecifikácie svojho 1. elektromobilu. Nebude lacný

1

Ikonický americký výrobca motocyklov predstavil svoj prvý elektrický motocykel Harley-Davidson LiveWire pred 2 mesiacmi. Ale až doteraz sme si museli počkať na jeho podrobnejšie špecifikácie.

Harley-Davidson sa nechal počuť, že je nadšený svojou elektrickou budúcnosťou. Do roku 2022 máme očakávať elektrické modely v rámci celého portfólia značky. Prvým z nich bude Harley-Davidson Livewire, ktorý je už možné predobjednať na vybraných trhoch. V USA a západnej Európe má byť dostupný na jeseň tohto roka. Potom budú nasledovať ďalšie trhy.

Novinka je vybavená elektromotorom s permanentným magnetom, ktorý poskytuje okamžitý krútiaci moment. Výbornú ovládateľnosť elektrickej motorky zabezpečuje podľa výrobcu nízke ťažisko, tuhý hliníkový rám a prémiové nastaviteľné zavesenie kolies Showa. Vďaka nemu si môže jazdec zvoliť napríklad komfortné či športové naladenie svojho stroja.

Batéria RESS neznámej kapacity má zabezpečiť motocyklu dojazd 177 km. A to v rámci mestského cyklu MIC, pričom sa jedná o odhad dojazdu na základe testov SAE.

Európska verzia bude vybavená nabíjacím portom CCS. Z domácej zásuvky sa dokáže nabíjať rýchlosťou 21 km/h. Vďaka DC rychlonabíjačke nešpecifikovaného výkonu to môže byť až 309 km/h. To znamená, že plné nabitie motocyklu by mohlo teoreticky trvať 34 minút. V praxi to však potrvá zrejme o niečo dlhšie.

Harley-Davidson Livewire zrýchli z 0 na 100 km/h za cca 3,5 sekundy. Údaje o výkone a krútiacom momente nám výrobca neprezradil ani na druhý „pokus.“ Informoval však o farebnom dotykovom displeji s uhlopriečkou 10,9 cm. Elektrickú motorku bude možne spárovať so smartfónom prostredníctvom mobilnej aplikácie a služby H-D™ Connect.

Tá dokáže zobrazovať informácie o stave motocykla, napríklad úroveň batérie, odosielať bezpečnostné upozornenia v prípade havárie či nedovolenej manipulácie a pohybu motorky, sledovať motorku v prípade odcudzenia cez GPS, zobraziť jej polohu na mape či vyhľadať nabíjacie stanice.

Harley-Davidson Livewire bude dostupný v troch farebných variantoch za cenu od 29 799 $ (cca 26 000 €).

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Harley-Davidson

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
Už budúci rok začína šampionát elektrických superbikeov | Podrobnosti
Tesla by mohla vyrábať elektrobicykle, hovorí Elon Musk
Elektromobily a hybridy dopadli v crash testoch IIHS lepšie ako spaľováky

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. Na aute sa da dojazd vyriesit mnozstvom baterii, pretoze je tam miesto kam ich umiestnit. Ale elektricka motorka je s tym dojazdom nezmysel. To je tak dojazd pre skuter,ale pre motorku? Ked niekam ideme na motorke tak pod 200km nikdy nejdem. Akym nebude nabijacka na kazdej benzinke tak je to takmer nepouzitelne.

Pridajte komentár