Harley-Davidson predstavil svoju prvú elektrickú motorku Livewire

1

Slávny americký výrobca motocyklov prestavil svoju prvú elektrickú motorku, Harley-Davidson Livewire. Jedná sa o finálnu výrobnú verziu, ktorá sa dostane na trh budúci rok.

Spoločnosť Harley-Davidson avizovala koncom júla urýchlenie stratégie vývoja motocyklov novej generácie. V rámci nej sa chce stať svetovým lídrom v elektrifikácií motocyklov. Plánuje pritom vysoké a zároveň rozumné investície do technológií elektrických motoriek.

Kompletne elektrifikované portfólio

Americký výrobca je podľa vlastných slov nadšený svojou elektrickou budúcnosťou. Dodáva, že do roku 2022 očakáva elektrické modely v rámci celého svojho portfólia. Prvým z nich bude Harley-Davidson Livewire, ktorého sa dočkáme v roku 2019.

Prvý prototyp bol predstavený už v roku 2014. Ten dokázal zrýchliť z 0 na 100 km/h za 4,1 sekundy a ponúkol neslávny dojazd 80 km na jedno nabitie. Produkčný model by však toho mal ponúknuť oveľa viac. Prototypy prešli masívnym testovaním, pričom si ich vyskúšalo viac ako 12 000 bežných motorkárov, ktorých názory boli zohľadnené pri vývoji.

Optimalizovaný pre „urban street“

Produkčný model je vybavený elektromotorom s permanentným magnetom, ktorý poskytuje okamžitý krútiaci moment. Výbornú ovládateľnosť motocykla zabezpečuje nízke ťažisko, tuhý hliníkový rám a prémiové nastaviteľné zavesenie kolies Showa. Výkon a dojazd sú optimalizované pre jazdcov typu „urban street“.

Harley-Davidson Livewire je vybavený Li-Ion batériovými článkami, ktoré sú obklopené rebrovaným hliníkovým telesom. Taktiež obsahuje samostatnú 12-voltovú Li-Ion batériu, ktorá sa stará o napájanie svetiel, klaksónu, displejov na prístrojovej doske a ovládačov.

Podpora rýchlonabíjania a špecifický zvuk

Európska verzia motocykla bude vybavená nabíjacím konektorom typu CCS, ktorý umožní aj nabíjanie na DC rýchlonabíjacích staniciach. Harley-Davidson Livewire bude produkovať špecifický zvuk, ktorého intenzita je závislá od rýchlosti. Viac informácií o novinke nám výrobca prezradí začiatkom budúceho roka

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie nižšie):
Už budúci rok začína šampionát elektrických superbikeov | Podrobnosti
Tesla by mohla vyrábať elektrobicykle, hovorí Elon Musk
Výrobca vysávačov Dyson potvrdil produkciu elektromobilov. Čo o nich vieme?

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Harley-Davidson

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

Pridajte komentár