Prvý elektrický Harley-Davidson dostal európske cenovky. Lacný teda nie je

1

Prvý elektrický „Harley“, ktorý nesie celé meno Harley-Davidson LiveWire, sa chystá do Európy. Pri tejto príležitosti sme spoznali jeho cenu na vybraných trhoch starého kontinentu.

Ikonický výrobca motocyklov Harley-Davidson spúšťa v rámci prvých európskych trhov objednávky na model LiveWire, ktorý štartuje elektrickú éru značky.

Veľký záujem, obmedzené množstvo

Dodávky elektromobilu sú naplánované na jeseň tohto roka. Americká spoločnosť však už teraz vyzýva záujemcov, aby si elektrickú motorku rezervovali čo najrýchlejšie, pretože bude k dispozícii v obmedzenom množstve. Harley-Davidson tak v tomto smere nadväzuje na „trend“ z automobilového priemyslu.

Súčasťou rezervácie má byť aj bližšie nešpecifikovaná finančná záloha, ktorú je nutné uhradiť u autorizovaného predajcu. Na základe týchto rezervácií hovorí marketingový šéf značky Steve Lambert o „veľmi veľkom záujme“. Konkrétne čísla však nespomenul. Aktuálne nevieme ani to, koľko motocyklov bolo vyhradených pre Európu.

Čo sa týka avizovanej ceny, tá rozhodne nie je nízka. Veď napríklad v nemecky hovoriacich krajinách vyjde Harley-Davidson LiveWire na minimálne 32 995 €. Za podobnú sumu sa dá pritom kúpiť slušný elektrický automobil. Za tieto peniaze však dostanete o niečo lepší sériový elektromotocykel, v porovnaní s prototypom, ktorý bol predstavený začiatkom roka.

„Sériovka“ ponúkne lepšie parametre

Americký výrobca revidoval v prípade sérového produkčného modelu niektoré parametre, a to zrejme tie najpodstatnejšie. Veď sa týkajú dojazdu a akcelerácie. Pozitívne je, že Harley-Davidson LiveWire si v tomto smere polepšil.

V prípade „januárového“ prototypu platilo, že z 0 na 100 km/h zrýchli za niečo málo cez 3,5 sekundy. Produkčná verzia to zvládne len za 3 sekundy. Slušného vylepšenia sa dočkal aj dojazd, ktorý narástol v rámci mestskej premávky zo 177 km na 225 km podľa cyklu SAE J2982. V kombinovanej prevádzke má elektromotorka ponúknuť 142 km. Viac…

Spomínaný dojazd je aj vzhľadom na cenu žalostne nízky. Budeme tak zvedaví, aký bude skutočný záujem o elektrickú prvotinu od Harley-Davidson. Veríme, že plánované investície do elektromobility vo výške 150 až 180 mil. $ do roku 2022, čo predstavuje cca 1/3 celkové rozpočtu, prinesú motocykle s podstatne „použiteľnejším“ dojazdom. Veď napríklad „startup“ Zero Motorcycles ponúka motorky s dojazom aj cez 350 km, a to za podstatne nižšiu cenu.

Zdroj: Electrive, titulná fotografia: Harley-Davidson 

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Škoda predstavila kríženca elektrobicykla a elektromotorky
Už budúci rok začína šampionát elektrických superbikeov | Podrobnosti
Česi si môžu kúpiť elektromobil Hyundai Ioniq za polovičnú cenu

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Jeden komentár

  1. im musí j3bať s tou cenou. Samotný nový Mercedes EQC, po zlavách a dotáciách sa dá kúpiť do 55.000 a nie dať vyše 30.000 za rám s elektromotorom a batériami. Navyše je to ako porovnávať 8-izbový luxusný dom s garsonkou v paneláku… fakt im musí j3bať

Pridajte komentár