Harley-Davidson uvedie na trh svoj prvý elektrický motocykel už o 18 mesiacov

0

Tradičný výrobca motocyklov Harley-Davidson oznámil veľké investície do vývoja technológií pre elektrické motorky. Prvého elektromotocykla značky sa dočkáme už o 18 mesiacov.

Aj keď sa to nezdá, Harley-Davidson a elektrické motorky nie sú vôbec navzájom nesúvisiace pojmy. Americký výrobca totiž už v roku 2014 predstavil plne elektrický prototyp s názvom Harley-Davidson Livewire. Ten dokázal zrýchliť z 0 na 100 km/h za cca 4,1 sekundy a dosahoval dojazd okolo 80 km.

Aby však nový elektromotocykel Harley-Davidson obstál medzi súčasnou konkurenciou, bude musieť ponúknuť oveľa lepšie parametre, hlavne ohľadom dojazdu. Veď jeden z lídrov v tejto oblasti, spoločnosť Zero Motorcycles, ponúka elektrické motorky s dojazdom až 300 km, pri podobnom zrýchlení.

TIP:
Ferrari ide naháňať Teslu. Chce byť prvou automobilkou s plne elektrickým superšportom
Chorvátsky Rimac zverejnil upútavka na elektrický hyperšport, ktorý má konkurovať Tesle Roadster

Masívne investície do elektropohonu

CEO spoločnosti Harley-Davidson, Matt Levatich, uviedol, že projekt „Livewire“ je stále aktívny a práve z neho vzíde sériový elektromotocykel. Americký výrobca sa však chystá znásobiť svoje úsilie v oblasti vývoja elektrického pohonu. Dôkazom sú masívne investície, ktoré sa majú pohybovať v rozmedzí 25 až 50 miliónov USD ročne.

harley davidson livewire

Zdroj: Harley Davidson

Pre širšie spektrum zákazníkov

Projekt  „Livewire“ podľa Levaticha ukázal, že elektrické motocykle značky budú mať univerzálnu príťažlivosť. Prototyp Harley-Davidson Livewire oslovil široké spektrum zákazníkov. Vyskúšalo si ho pritom cca 12 000 ľudí. Ponuka elektrických motocyklov bude aj pokusom spoločnosti Harley-Davidson o chytenie druhého dychu. Tradičnej značke sa to totiž nedarí po hospodárskej stránke. V roku 2017 klesli jej tržby medziročne o 8,5 %.

Zdroj: Bloomberg, titulná fotografia: Harley-Davidson

tesla magazin zdielanie    

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár