Sériový elektromobil Gumpert má dojazd 1 000 km. Vďaka metanolu a batérii

2

Nemecko-čínska automobilka Gumpert Aiways Automobile odhalila sériovú verziu športového elektromobilu Gumpert Nathalie, ktorého pohon zabezpečujú palivové články na metanol, ale aj pomerne veľká batéria. Vďaka tejto kombinácii dokáže dosiahnuť „magický“ dojazd 1 000 km.

Výrobca uvádza, že palivový článok modelu Gumpert Nathalie dokáže previesť 1 liter metanolu na 2 kWh elektrickej energie. 70-litrová nádrž tak dokáže potenciálne uložiť až 140 kWh energie. Ďalších 70 kWh môže zabezpečiť „vyrovnávacia“ batéria, uvádza Electrive.

1 000 km za 3 min

Takže tento netradičný elektromobil teda teoreticky disponuje 210 kWh energie, pričom podľa výrobcu dosiahne dojazd 1 000 km na jedno 3-minútové natankovanie. V súvislosti s palivovými článkami na metanol treba však povedať, že nejde o bezemisný pohon.

Výrobca totiž minulý rok pri predstavení prototypu (viac…) uviedol, že pohon vozidla produkuje „len“ vodu, CO2 a zanedbateľné percento oxidov dusíka. Presné hodnoty však nespomenul. Škoda.

Dodávky už v lete

Automobilka Gumpert Aiways nám však toho aktuálne prezradila v prípade sériového modelu ešte menej. V porovnaní s minuloročnou prezentáciou prototypu sme zatiaľ ochudobnení o množstvo špecifikácií vozidla. Gumpert pritom nespomína ani riešenie dodávok metanolu. Dozvedeli sme sa však, že dodávky vozidla majú byť spustené už v lete budúceho roka.

Viac informácií sa tak zrejme dozvieme až v rámci európskej premiéry na marcovom autosalóne v Ženeve. Môžeme si teda aspoň pripomenúť špecifikácie, ktoré spomínal výrobca v rámci prototypu. Tie sa však môžu v porovnaní so sériovým vozidlom líšiť.

Špecifikácie minuloročného prototypu:

  • Výkon: 300 až 600 kW
  • Zrýchlenie z 0 na 60 mph (97 km/h): pod 2,5 s
  • Maximálna rýchlosť: 306 km/h
  • Dojazd: 850 km (pri 80 km/h) / 1 200 km (eko režim)
  • Permanentný výkon palivového článku: 5 kW
  • Cena (predpoklad pre produkčnú verziu): okolo 420 000 €

Palivové články na metanol by sme mali okrem modelu Gumpert Nathalie nájsť aj vo vysoko-objemovom SUV Aiways U5, ktoré sa v rámci špeciálnej verzie dostane na trh koncom roka 2021.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Toyota Mirai môže jazdiť celý rok vďaka trusu jednej kravy
Lightyear predstavil svoj solárny elektromobil s dojazdom do 800 km
Nová technológia má umožniť domácu „výrobu“ a tankovanie vodíka

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

2 komentáre

  1. Metanol je dostupný ako súčasť zemného plynu i na živočíšnych farmách, takže nemusí to byť celkom nepoužiteľné. Ide o to, presvedčiť investorov a začať budovať METANOL GIGAFACTORY.

Pridajte komentár