Rumuni pracujú na elektromobile za 13 700 €. Inšpiroval ich Elon Musk

0

V Rumunsku sa rodia ľudové elektromobily. Tamojšia automobilka GTG pracuje na dvoj (Oxygen) a štvor-miestnej verzii (Ozone) modelu, ktorý pôjde do sériovej výroby začiatkom budúceho roka.

Spoluzakladateľ GTG Gheorghe Muresan hovorí, že ho pred 4 rokmi inšpiroval príbeh Elona Muska a Tesly, a tak sa rozhodol založiť automobilku, ktorá bude produkovať len elektromobily. Na rozdiel od Tesly sa však bude od začiatku sústreďovať na cenovo dostupné modely.

2-ročné testovanie

Automobilka doteraz vyrobila dva testovacie prototypy, pričom jeden z nich už 2 roky testuje samotný spoluzakladateľ automobilky GTG, Gheorghe Muresan. V rámci mestskej premávky má za sebou okolo 8 000 km.

Dostanú nový dizajn

Napriek tomu, že modely automobilky GTG vychádzajú podľa Muresana z ich vlastného zdravého technického rozumu, dizajn testovacích prototypov bol navrhnutý v zahraničí. Avšak sériové vozidlá Oxygen a Ozone dostanú nový dizajn, ktorý navrhla samotná automobilka.

Známe špecifikácie

Čo sa týka špecifikácií elektromobilu, výrobca toho zatiaľ moc neprezradil. Vieme, že 2 a 4-miestne verzie budú vybavené batériami typu Lead-Gel. 100 km jazdy po meste má stáť majiteľa len 0,65 €. Ich maximálna rýchlosť bude 55 až 65 km/h.

V Rumunsku vyjde len na 6 850 €

Základný model má stáť 13 700 €, pričom v Rumunsku vyjde vďaka štátnym dotáciám len na polovicu, t.j. 6 850 €. Top verzia bude stáť 16 000 €. Za príplatok bude dostupná klimatizácia, špeciálny lak a zvýšenie maximálnej rýchlosti.

SÚVISIACE ČLÁNKY (pokračovanie článku nižšie):
Elon Musk hovorí, že Tesla pracuje na mini-elektromobile
Najmenší elektromobil sveta zo Švajčiarska za 12 000 € sa chystá do výroby
Nemecký elektromobil e.GO Life sa začal vyrábať. Vyjde na 15 900 €

Objem produkcie

Výrobná hala automobilky GTG s rozlohou 2 600 štvorcových metrov by mala byť uvedená do prevádzky vo februári 2019. Spočiatku by sa v nej malo vyrábať 200 vozidiel za mesiac. Neskôr sa počíta s ročnou produkciou 3 000 až 4 000 vozidiel.

GTG taktiež vyvíja elektrickú mestskú dodávku s užitočným zaťažením 1 000 kg.

Zdroj: Business review 1, 2, titulná fotografia: GTG 

tesla magazin zdielanie

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár