V Bratislave spustili prvý nabíjací GridBooster systém v strednej a východnej Európe

3

V garážach bratislavského obchodného centra Avion sa nachádza stredo a východo-európsky unikát. Spoločnosť Greenway so svojimi partnermi tu totiž uviedla do prevádzky prvý nabíjací systém typu GridBooster. Jedná sa o rýchlonabíjaciu stanicu, ktorá je vybavená batériou pre uskladnenie elektrickej energie. Tú je možné „nabiť“ z bežnej elektrickej siete alebo priamo z obnoviteľných zdrojov.

GridBooster systém pozostáva z 2 rýchlonabíjačiek s výkonom 50 kW, pričom o ich podporu sa stará 52 kWh batériové úložisko. Tzn., že nabíjačky môžu využiť elektrickú energiu nielen zo siete, ale aj z batérie, resp. z oboch zdrojov. Pri prípadnej inštalácii ďalšej nabíjacej stanice, sú tak pokryté zvýšené energetické nároky.

gridbooster bratislava

Zdroj: Greenway

Nabíjanie najlacnejšou alebo najčistejšou energiou

Ďaleko zaujímavejšou výhodou GridBoostera je však možnosť manažmentu nabíjania batérie. Systém je možné nastaviť tak, aby nabíjal batériu z bežnej siete vtedy, keď cena za energiu najvýhodnejšia. Taktiež prináša možnosť nabíjania energiou priamo z obnoviteľných zdrojov, získanou napríklad pomocou solárnych panelov.

SÚVISIACE ČLÁNKY: 
ChargePoint Express Plus 400 kW je najvýkonnejšou nabíjacou stanicou na svete
5 automobiliek spoločne vybuduje v EÚ sieť 400 ultrarýchlych nabíjacích staníc

Flexibilita a stabilizácia siete

Masové nasadenie GridBooster systémov by mohlo navyše spôsobiť revolúciu v energetike. Umožnilo by totiž obrovskú flexibilitu a možnú stabilizáciu celej elektrickej siete. Batérie systému by slúžili kumulatívne ako obrovské zásobníky energie, a to vrátane tej z obnoviteľných zdrojov. Z nich by mohli čerpať energiu nielen nabíjateľné vozidlá, ale v prípade potreby by mohla byť energia „prečerpaná“ späť do siete.

GridBooster – špecifikácie:

  • nabíjanie 4 vozidiel naraz
  • príkon: 50 kW
  • výkon: 100 kW (50 kW zo siete + 50 kW z batérie)
  • kapacita batérie: 52 kWh
  • nabíjacie konektory: CHAdeMO, CCS, Type 2 (22 kW AC)
  • prevádzkovateľ: Greenway

Zdroj, vrátane titulnej fotografie: satprnews.com

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |