Nové rozšírenie Google Maps pomôže s vyhľadávaním nabíjacích staníc

0

Google myslí aj na majiteľov elektromobilov. Preto rozširuje svoje mapy Google Maps o siete nabíjacích staníc a podrobný popis nabíjacích bodov. Tie je teraz možné vyhľadať zadaním všeobecných kľúčových slov, pričom vás k ním dokáže samozrejme aj navigovať.

Kľúčové sú kľúčové slová

Na zobrazenie najbližších nabíjacích staníc pre elektromobily stačí podľa Googlu zadať do vyhľadávania lokalít  kľúčové slová ako ev charging” či “ev charging stations“. Funguje to aktuálne však aj so slovenskými ekvivalentami ako „nabijanie“ či „nabijacie stanice“.

Nie je však kľúčové slovo ako kľúčové slovo. Keď sme zadali spojenie „nabijacia stanica“ našlo v našom okolí 4 nabíjacie stanice. Množné číslo „nabijacie stanice“ prinieslo iba 2 výsledky. Rovnako ako slovo „nabijanie“. Pre istotu tak používajte spomínané anglické kľúčové slová, vďaka ktorým sa nám zobrazili vždy 4 nabíjačky.

Na úplnú databázu si zrejme počkáme

Google Maps nedokáže aktuálne zobraziť všetky dostupné nabíjacie stanice. Minimálne teda v našom okolí. Google uvádza, že podporuje všetky nabíjacie stanice po celom svete, avšak momentálne priamo Google pridal oficiálne do máp len najväčších prevádzkovateľov staníc.

A to napríklad: Tesla Supercharger, Chargepoint, SemaConnect, EVgo, Blink, Chargemaster, Pod Point či Chargefox. Na druhej strane umožňuje pridávanie nabíjacích staníc do máp ich prevádzkovateľom, vrátane podrobného popisu. Budeme si tak musieť zrejme počkať, kým využijú túto možnosť všetci prevádzkovatelia.

Čo všetko sa o nabíjačkách dozvieme?

Okrem lokalizácie a navigácie k nabíjacím staniciam je, resp. môže byť dostupný v rámci nabíjacích bodov na mape podrobný popis, doplnený o fotografie. Používateľ Google Maps tak vie zistiť aké nabíjacie konektory sú dostupné, ich počet, výkon, resp. rýchlosť nabíjania. Informácie o nabíjačkách môžu doplniť aj vodiči, napríklad hodnotenie či recenziu alebo fotografie aj otázky na prevádzkovateľa.

Zatiaľ však ani v tomto smere nie je naplnený potenciál funkcie. Je to však logické, keďže sa jedná o čerstvú novinku. Nepochybujeme však o tom, že prevádzkovatelia staníc využijú túto možnosť a už čoskoro sa stanú Google Maps plnohodnotným pomocníkom pre elektromobilistov.

Taktiež je možné, že v rámci najbližších aktualizácii Google Maps budú nabíjačky a ich popis ešte doplnené, nakoľko rozšírenie bolo uvoľnené v rámci mobilných aplikácií pre Android a iOS zariadenia len včera. Pritom desktopová verzia sa dočká aktualizácie „až“ v najbližších týždňoch.

SÚVISIACE ČLÁNKY:
Na Slovensku by mali napokon vyrásť 350 kW ultra-nabíjačky siete Ionity
Slovnaft spustil prvú nabíjačku pre elektromobily. Ďalšie sú na ceste
Alza buduje v SR sieť nabíjacích staníc pre elektromobily

Zdroj (vrátane titulnej fotografie): Google

Podporte článok zdieľaním cez:

O autorovi

Vyštudovaný Mediamatik na Žilinskej univerzite a šéfredaktor vášho jedinečného Tesla magazínu. Zaujímam sa o informácie z oblasti elektromobility, IKT, vedy, histórie a technologických inovácií. Okrem sýtenia svojích informačných a znalostných potrieb, športujem, spievam v rockovej kapele a rád chodím do prírody:-) Pripravujem pre Vás aj portál o dopravnom systéme HYPERLOOP. Kontaktovať ma môžete prostredníctvom redakčného emailu redakcia(zav.)teslamagazin.sk | Google+ |

Pridajte komentár